Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Stanisława Staszica w Piastowie
Strona główna
 •  

  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W PIASTOWIE

  Dnia 6 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica  w Piastowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.

  Apel przygotowali uczniowie klas szóstych (pod opieką p. Elżbiety Furmanik – Kurczak), którzy w poetycki sposób przypomnieli zgromadzonym historię Polski w jej najtrudniejszych momentach dziejowych oraz drogę naszej Ojczyzny ku niepodległości.

  Występ uświetniony został śpiewem chóru szkolnego (pod kierunkiem p. Bogdana Nidzgorskiego), który zaprezentował kilka wspaniałych pieśni patriotycznych.

  Społeczność szkolną swoją obecnością zaszczycili: p. Marek Kubicki – Burmistrz Miasta Piastowa, p. Maria Ziółek – Przewodnicząca Rady Miasta Piastowa, absolwenci Jedynki: p. Ireneusz Wierzbowicz oraz p. Andrzej Siedlecki z żoną – p. Krystyną Siedlecką. Na akademii obecny był również p. Bolesław Kozłowski – dyrektor „starej” Jedynki.

  Na koniec uroczystości głos zabrał Pan Marek Kubicki – Burmistrz Miasta Piastowa, który cytując słowa marszałka Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” podkreślił, jak ważna dla narodu jest pamięć o jego historii.

   

  Elżbieta Furmanik - Kurczak

 • Informujemy Uczniów, Rodziców i Pracowników Szkoły, że wzięliśmy udział w konkursie ,,Kulinarni Odkrywcy”- Tesco. Przygotowaliśmy film –,,Piekarze”( uczniowie  klasy 4b z wychowawcą). Prosimy o aktywny udział w głosowaniu na naszą szkolną pracę konkursową ( szczególnie w dniach 17.11.2014r.od godz. 12.00 do 15.12.2014 r. do godz. 12.00), poprzez kliknięcie na pracę konkursową( Piekarze) na stronie WWW.tescodlaszkol.pl lub rejestrację ( od 13 roku życia) na stronie WWW.tescodlaszkol.pl. Nasze działania zwiększą szansę na nagrody dla szkoły, a są to pracownie multimedialne lub sale kinowe. Prosimy o głosowanie.

  - Dyrektor szkoły i społeczność szkolna

 •  

   

  WF Z KLASĄ

  W tym roku  nasza szkoła bierze udział w II edycji programu WF z Klasą. Jest to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „ Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Objęty jest on również honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.

  Celem tego programu jest rozwijanie kultury fizycznej uczniów oraz wypracowywanie pomysłów  na nowoczesne i ciekawe lekcje. Biorąc udział w tym projekcie chcemy pokazać, że ze sportu w naszej szkole każdy uczeń może czerpać przyjemność.

  27.10.2014r. odbyła się u nas  debata inaczej Sportowy Okrągły Stół, na której nauczyciele razem z uczniami zastanawiali się jak udoskonalić zajęcia sportowe i rekreacyjne w szkole. Padało wiele ciekawych pomysłów. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i dlatego spotkaliśmy się jeszcze raz 3.11. Wszystkie działania podejmowane w ramach programu będą opisywane na blogu założonym na potrzeby projektu.

  Mam nadzieję , że dzięki zaangażowaniu i współpracy nauczycieli lekcje wychowania fizycznego staną się ciekawsze, bardziej urozmaicone, a uczniowie jeszcze chętniej będą  w nich uczestniczyć.

   

  Koordynator Anna Przybysz

   

 • ŚLUBOWANIE  W „JEDYNECZCE”

   

  W czwartek 23 października o godzinie 8:30 odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Pierwszoklasiści w obecności Dyrektor szkoły – p. Urszuli Skrzypczak,  Rady Pedagogicznej, rodziców oraz przedstawicieli Władz Miasta Piastowa zostali oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej. Po programie artystycznym przygotowanym  przez klasy Ia, Ib, Ic, Id pod kierunkiem wychowawców: Joanny Urbaniak, Iwony Krysińskiej, Bożeny Madejskiej, Agnieszki Mazurek i Włodzimierza Ptaszka rozpoczęła się część oficjalna. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły oraz zostali pasowani na uczniów.

   Na zakończenie mali bohaterowie uroczystości otrzymali legitymację i tarczę szkolną. Pani Dyrektor życzyła uczniom i ich rodzicom sukcesów edukacyjnych. Były także niespodzianki od starszych kolegów klas szóstych.   

   

            A. Mazurek

 • LEKCJA NA ŻYWO  „OPOWIEŚĆ O ŻYDACH POLSKICH”

  Dnia 23 października 2014 roku uczniowie klas 4 – 6 Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie uczestniczyli w lekcji na żywo pt. „Opowieść o Żydach polskich” transmitowanej z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

  Lekcję dla szkół podstawowych przeprowadzili bracia Andrzej i Kamil Tkacz, młodzi aktorzy, którzy zagrali w filmie „Biegnij chłopcze, biegnij”. Podczas niej oprowadzili widzów po wystawie stałej i opowiedzieli o kulturze i obyczajowości Żydów.

  Dzięki tej wirtualnej wycieczce uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznać się z wierzeniami narodu żydowskiego oraz poznać model religijnej żydowskiej rodziny.

  Dowiedzieli się także, jak wyglądały żydowskie szkoły, czego w nich nauczano, jakie zabawy cieszyły żydowskie dzieci żyjące przed II wojną światową i jakie były ich kulinarne upodobania.

  Wzruszająca była opowieść o losach żydowskich rodzin w czasie II wojny światowej, o dzieciństwie, które dla wielu młodych ludzi było bardzo krótkie i minęło bezpowrotnie przerwane okrucieństwem walki o przetrwanie.

  Lekcja ta podobała się uczniom naszej szkoły i dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń, do których wracać będziemy na lekcjach historii.

   

  Elżbieta Furmanik - Kurczak

 • Miło nam poinformować, że nasz uczeń Andrzej Gwiazda z klasy Va zakwalifikował sie do II etapu "Konkursu kuratoryjnego z matematyki". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • SUKCESY PŁYWACKIE NASZEJ UCZENNICY

  Nasza uczennica kl V B  Aleksandra Pląsek w zawodach pływackich Grand Prix Warszawsko- Mazowieckiego Okręgowego Związku Pływackiego w kategorii wiekowej 11 lat stylem motylkowym i zmiennym zdobyła czołowe miejsca. Jej ostatnie  sukcesy to:

  2 miejsce na 100 m stylem dowolnym          

  3 miejsce na   50 m  stylem dowolnym

  4 miejsce na   50 m  stylem motylkowym

  5 miejsce na 100 m  stylem zmiennym

  6 miejsce na 200 m  stylem dowolnym

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojej pasji.

   

 •  

  Przegląd piosenki autorskiej pt:” „ Pozytywne brzmienie”

  Dnia 20 października 2014 r. uczennice z naszej szkoły: Karolina Skiba, Małgorzata Majchrzak i Aleksandra Strzelecka z klasy V b wzięły udział w Przeglądzie piosenki autorskiej pt:” Pozytywne brzmienie”, zorganizowanym przez Urząd Miejski i Kluby Osiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej w Piastowie.Konkurs odbył się w sali kinowej Domu Kultury i wzięli w nim udział uczniowie z piastowskich Szkół Podstawowych i Gimnazjów.Pod opieką wychowawcy-p. Radosława Korbana nasze uczennice wykonały piosenkę pt:” Dzień, ten dzień” promującą zdrowy styl życia. Występ był wspaniały, czego efektem było zajęcie przez dziewczęta I miejsca w grupie wiekowej 10-12 lat. Wierzymy, że za rok uda nam się powtórzyć ten wynik i wyłonić z naszej szkoły kolejne muzyczne talenty.

       Katarzyna Sowińska-Wojtaś

   

   

 • TYDZIEŃ ŻYTNIEGO CHLEBA NA ZAKWASIE W NASZEJ SZKOLE.

   

    W dniach 13 - 17 października odbyły się w naszej szkole dni żytniego chleba, poprzedzone przygotowaniem artykułów do szkolnej broszury – „O Chlebie”. Uczniowie klas starszych opracowali wylosowane rozdziały np.: „Rodzaje chleba”, „Przysłowia o chlebie”, „Historia chleba”, „Wiersze o chlebie”, „Dlaczego chleb na naturalnym zakwasie jest zdrowszy?” Podaliśmy również swój przepis na wypiek chleba i napisaliśmy list otwarty do Burmistrza Miasta Piastowa, z prośbą o kontrolę etykiet na pieczywie w naszym mieście. Otrzymaliśmy zapewnienie od p. Marka Kubickiego, że do lokalnych piekarni zostanie wystosowany list z prośbą o naklejanie etykiet. Obchodom towarzyszyły poczęstunki chlebem i kiermasze chleba, przygotowane przez klasy-4b, 5a, 6b.

  To jest nasz kolejny głos i apel o dobry chleb, a naszym sukcesem jest to, że coraz więcej rozmawia się  na jego temat.

   Szkolny Zespół Promocji Zdrowia

   

   

 •  

  KONKURS NA NOWATORSKIE I KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIA W KSZTAŁCENIU ORAZ ORGANIZOWANIU WSPARCIA DLA DZIECI I UCZNIÓW ZDOLNYCH.

  Nasza szkoła jako Szkoła Odkrywców Talentów przystąpiła do konkursu organizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji  do Konkurs na nowatorskie i kompleksowe rozwiązania w kształceniu oraz organizowaniu wsparcia dla dzieci i uczniów zdolnych.  Celem konkursu jest zebranie i upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie kompleksowych rozwiązań w kształceniu oraz organizowaniu wsparcia dla dzieci i uczniów zdolnych, a w szczególności prezentacja i popularyzacja wzorcowych programów Szkolnych Systemów Wspierania Zdolności.  Zgodnie z zasadami  przystąpienia  do konkursu  przedstawiliśmy Opis Planu Działań naszej szkoły oraz Opis naszego Szkolnego Systemu Wspierania Zdolności.   Nasi nauczyciele zaprezentowali  dziewięć nowatorskich scenariuszy zajęć.

  Alina Lewczuk - przewodnicząca Zespołu ds. Rozwijania Zdolności

          

 •  

  POBIJAMY RAZEM REKORD           

  Ponownie - z okazji ogłoszonego przez Europejską Radę Resuscytacji na dzień 16 października “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” pod nazwą >>Restart a Heart<<. nasza szkoła podjęła się wyzwania koordynacji próby pobicia ubiegłorocznego wyniku wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2014 roku i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie rozpoczęło się dokładnie w południe i trwało pół godziny. W pobijaniu rekordu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także zaproszeni rodzice. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do akcji. Mamy nadzieję , że to wydarzenie zwróciło uwagę  wszystkim jak ważna jest umiejętność udzielania pomocy, a co za tym idzie ratowania życia drugiego człowieka.

  Alina Lewczuk

  Monika Run

 • Dnia 15X2014r odbył  się w naszej szkole  DZIEŃ OTWARTEGO PORADNICTWA.

  W godzinach 17.00 – 18.30  udzielali porad i konsultacji specjaliści szkolni: logopedzi, nauczyciele korektywy, reedukatorzy i specjalista terapii polisensorycznej .

       

 • „NA MARCHEWKI URODZINY WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

  Dnia 09.10.2014 roku w świetlicy szkolnej świętowaliśmy urodziny marchewki. W tym dniu dzieci dowiedziały się skąd pochodzi marchewka, jak i gdzie rośnie, dlaczego jest zdrowa i dlaczego warto  ją jeść. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych,  w których bohaterem była marchewka. Uczyły się piosenki i wierszy o pomarańczowej pannie marchewce. Atrakcją były również zajęcia plastyczne na których dzieci malowały, wydzierały, szkicowały pomarańczowo-zielone marchewki. Aby mile  i zdrowo spędzić  święto dzieci podczas przerwy  w zajęciach piły pyszny marchewkowy sok, chrupały słodką marchewkę i jadły ciasto marchewkowe upieczone przez panią Edytę Kwiatkowską.

                 Opracowała Justyna Sobolewska

 • W dniu 9 października 2014 r. odbył się w naszej szkole apel
  z okazji Czternastego  Dnia Papieskiego „Jan Paweł II –Świętymi Bądźcie”. Uczniowie klasy VI A pod kierunkiem s. Agnieszki, p. Marty Motylewskiej i p. Moniki Run przypomnieli całej społeczności szkolnej postać  Wielkiego Polaka przedstawiając  program  „O chłopcu, któremu papież przywrócił nadzieję”. Apel zakończyły się odśpiewaniem najbardziej ulubionej piosenki Ojca Świętego Jana Pawła II – „Barki”.

  Monika Run

 • ALFIK MATEMATYCZNY


  W środę 26 listopada odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Alfik
   Matematyczny. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy
   Talenty. Organizatorem XX edycji konkursu ALFIK MATEMATYCZNY jest firma
   edukacyjna Łowcy Talentów – JERSZ.
   Alfik jest konkursem płatnym - 9zł. Zapraszamy wszystkich uczniów
   przygotowujących się do konkursu do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności
   na testach Alfika z ubiegłych lat.
   
   http://jersz.pl/contest,4,tab_7.html

   Zgłoszenia przyjmujemy do końca października
   Nauczyciele matematyki: Alicja Pałys, Magda Kozioł.
 • MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY "BÓBR"


  14 listopada o godz.10.00 odbędzie się IX edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr".
   Zapraszamy wszystkich uczniów przygotowujących się do konkursu do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności na testach Bobra z ubiegłych lat.
  Wystarczy pobrać plik z testami i uruchomić go lokalnie na swoim komputerze.
   
   http://www.bobr.edu.pl/
   
   Zgłoszenia przyjmujemy do końca października.
   Nauczyciele zajęć komputerowych: Alicja Pałys, Monika Run


   

   

 • KONKURS MINILOGIA


  Przypominamy, że rozpoczyna się I etap konkursu miniLOGIA.
   Etap ten trwa do 06 listopada 2014 roku. Uczniowie samodzielnie w domu
   rozwiązują zadania, a następnie oddają rozwiązania zadań (na nośnikach
   elektronicznych) nauczycielowi zajęć komputerowych.


   http://minilogia.oeiizk.waw.pl/index2.php?strona=ogloszenia
  Nauczyciele zajęć komputerowych: Alicja Pałys, Monika Run

   

   

   

 • ROZWIJAMY TALENTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

   

  Informujemy, że nasza szkoła weźmie udział w II edycji programu: „ Mistrzowie Kodowania”.  To nowa inicjatywa w polskich szkołach, dzięki której dzieci na dodatkowych zajęciach komputerowych będą  uczyły się
  programowania w języku Scratch.
  Programowanie na pewno bardzo przyda się naszym uczniom, ponieważ uczy kluczowych umiejętności, niezbędnych we współczesnym świecie: logicznego myślenia, kreatywności czy też samodzielnego dochodzenia do rozwiązań.

  Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym  Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP. „Mistrzowie Kodowania” uzyskali patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacji Systemu Edukacji.

  Nauczyciel matematyki i zajęć komputerowych

  Alicja Pałys
  Nauczyciel zajęć komputerowych i techniki

  Monika Run

 • "Z DOŚWIADCZEŃ DYREKTORA PRAKTYKA"

  Miło nam poinformować, iż w sierpniowym Głosie Nauczycielskim w dodatku pt. „Uczeń zdolny w systemie edukacji” przygotowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji ukazał się wywiad z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie Urszulą Skrzypczak pt. „Z doświadczeń dyrektora praktyka”. Dotyczy on pracy z uczniem zdolnym w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Serdecznie zapraszamy do lektury.

  Alina Lewczuk – przewodnicząca Zespołu Rozpoznawania i Rozwijania Zdolności Uczniów w SP1

  wywiad.pdf

   

   

 • IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA ZA NAMI.

  Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

  Przez cały tydzień (22-26 września),  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu grach mających na celu przypomnienie tabliczki mnożenia. Graliśmy w następujące gry: szeryf, olimpijczycy, królowa skakanki i piłkarz matematyk. Tablice na korytarzach przystrojone były w plakaty z tabliczką mnożenia, a także w przykłady ilustrujące sprytne sposoby na mnożenie liczb wielocyfrowych.

  W czwartek, 25 września nasze  patrole wyruszyły egzaminować mieszkańców Piastowa, zaś w piątek, 26 września uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminów sprawdzających znajomość tabliczki mnożenia. Tytuł eksperta tabliczki mnożenia otrzymywała osoba, która bezbłędnie odpowiedziała na 5 wylosowanych pytań z tabliczki mnożenia. Zabawa połączona z nauką bardzo się wszystkim podobała.

  Ogólne wyniki egzaminu:

  Do egzaminu przystąpiło 185 osób.

  Tytuł  MT Ekspert „Mistrz Tabliczki Mnożenia”  uzyskały– 134 osoby.

  Egzamin przeprowadzało 18 egzaminatorów z klasy 4a.

  Gratuluję Mistrzom tabliczki mnożenia, dziękuję Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

           Koordynator Alicja Pałys

   

   

strona: