Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Stanisława Staszica w Piastowie
Strona główna
 • FINAŁ MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "ASIK".

  31 maja, w Nowej Iwicznej odbył się Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny "Asik". Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych podopiecznych:

  Klasy IV:
  Andrzej Gwiazda – 1 miejsce

  Klasy V:
  Marcin Przybyś  - 1 miejsce
  Kuba Tkaczyk - wyróżnienie

  Klasy VI:
  Julia Jodczyk – 1 miejsce
  Agata Koguciuk – 3 miejsce


  Gratulujemy nauczyciele matematyki.

   

   

 •  

  KONKURS "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA" DLA KLAS TRZECICH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1.

  2 czerwca klasy trzecie po raz pierwszy startowały w konkursie: "Mistrz Tabliczki Mnożenia". Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przeróżnych konkurencjach sportowych związanych z tabliczką mnożenia.
  Ogólne wyniki konkursu:
  1 miejsce otrzymała klasa 3a
  2 miejsce otrzymała klasa 3d
  3 miejsce otrzymała klasa 3b
  4 miejsce otrzymała klasa 3c

  Wyróżniona została "Królowa Skakanki" - została nią Natalia Górska z klasy 3c.
  Najlepszym "Piłkarzem Matematykiem" został Jan Pawelec z klasy 3a.

  Gratulujemy!!!
  Alicja Pałys

 • Międzygminny konkurs: "Mistrz Tabliczki Mnożenia"

  Dnia 2 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Międzygminny konkurs: "Mistrz Tabliczki Mnożenia".
  Do naszej szkoły zaprosiliśmy Szkołę Podstawową nr 2 z Piastowa, Szkołę
  Podstawową nr 4 z Piastowa oraz zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową z Ład.
  W konkursie, z każdej szkoły startowały 3 dziewczynki i 3 chłopców z klas
  4-tych i 3 dziewczynki i 3 chłopców z klas 5-tych.
  Po wielu emocjach i zaciętej walce zdobyliśmy dwa drugie miejsca, w kategorii klasy czwarte i w kategorii klasy piąte.
  Ogólne wyniki konkursu:
  klasy 4:
  1 miejsce SP4
  2 miejsce SP1
  3 miejsce SP2

  Klasy 5:
  1 miejsce SP4
  2 miejsce SP1
  3 miejsce Łady

  Na szczególną uwagę zasługuje Basia Rowińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 -Basia otrzymała dyplom za najlepszy wynik z klas piątych w grze
  "Olimpijczycy". Drugą osobą jest Cezary Fandrejewski, również ze Szkoły Podstawowej nr 1, Czarek otrzymał dyplom za najlepszy wynik w grze
  "Olimpijczycy" w kategorii klasy czwarte.
            Gratulujemy sportowej postawy!!!

 • UROCZYSTE PODSUMOWANIE KURATORYJNYCH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014.

   

         W czwartek, 22 maja 2014 r. w auli Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla województwa mazowieckiego. Na tę uroczystą galę zaproszono 178 tegorocznych laureatów wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami mazowieckich szkół. Wśród laureatów znalazły się 2 uczennice klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie – Julia Jodczyk i Agata Koguciuk – laureatki Kuratoryjnego Konkursu z Matematyki. Należy zaznaczyć, że w roku szkolnym 2013/2014 w I etapie Kuratoryjnego Konkursu z Matematyki startowało aż  11950 uczniów, a tytuł laureata uzyskały tylko 82 osoby.

  Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Mariusza Dobijańskiego. Podziękował on wszystkim uczniom za olbrzymi wysiłek, jaki włożyli w uzyskanie tytułu laureata, a także za ciągłą chęć pogłębiania własnej wiedzy. Następnie zwrócił się do nauczycieli, podkreślając, że to dzięki ich staraniom i zaangażowaniu, ten trud włożony w pracę z uczniem zdolnym zaowocował tak dużym sukcesem. Podziękowanie za wspieranie podopiecznych i ich motywowanie do działań otrzymali także rodzice i dyrektorzy szkół.  
  Po wielu przemówieniach najzdolniejsi młodzi ludzie odebrali dyplomy laureatów.

  Całą uroczystość uświetnił swoją osobą dziennikarz i prezenter telewizyjny Radosław Brzózka.

  Dziennikarz wygłosił wykład: „Dlaczego nigdy nie powinieneś przestać pytać po co?”. Zachęcał on przyszłych naukowców do ciągłego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania. Powiedział także, że to olbrzymia odwaga startować w konkursach i mierzyć się z najlepszymi.

  Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

  Jeszcze raz gratulujemy naszym laureatkom doniosłego sukcesu i wierzymy, że przed nimi jeszcze wiele równie wspaniałych osiągnięć.

   

  Alicja Pałys – nauczyciel matematyki

   

   

  Jest mi niezwykle miło poinformować, że nauczycielki matematyki, pracujące w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie, Panie: Agnieszka Köprülü i Alicja Pałys otrzymały gratulacje podpisane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Karola Semika i Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Jarosława Zaronia.

  Czytamy w nich:

  „Gratulujemy osiągnięcia edukacyjnego, jakim jest zdobycie przez ucznia tytułu laureata w konkursie przedmiotowym. Sukces ucznia to owoc profesjonalizmu i twórczej pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczyciela w przekazywaniu wiedzy i wskazywaniu właściwej drogi do dalszego kształcenia.

  Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie będzie dobrze służyć w dalszej pracy pedagogicznej. Życzymy wiele satysfakcji z dotychczasowych dokonań oraz wytrwałości i siły w realizacji zamierzeń zawodowych”.

  Panie pracowały z laureatkami zgodnie z indywidualnym programem dla ucznia zdolnego. Kolejna uczennica Antonina Sochacka, pracująca zgodnie z wyżej wymienionym programem otrzymała tytuł finalistki w konkursie przedmiotowym z matematyki.

  Uczennicom, Nauczycielkom, Rodzicom składam serdeczne gratulacje.

   

  Urszula Skrzypczak – dyrektor SP1

   

 • SPOTKANIA Z RODZICAMI

            We wtorek 27 maja odbyło się w nasze szkole spotkanie z rodzicami dzieci przyszłych klas pierwszych i zerowych – dotyczy roku szkolnego 2014/2015:

  • godz. 17.00 – przyszłe klasy pierwsze
  • godz. 18.30 – przyszłe zerówki

   

   

      

 • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego   FOX  2014
  pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

   

   

  Ideą konkursu - obecnie jest to jego XIV edycja - jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Uczniowie rozwiązują test, do którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej i kulturoznawczej.

   

  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół i odbywa się
  w 5 kategoriach wiekowych: Kittens (kl. III-IV SP)Bunnies (kl. V-VI SP),
  Ducks (kl. I-II gimnazjum), Lions (III kl. gimnazjum, I kl. liceum), Eagles (II-III kl. szkół ponadgimnazjalnych).

   

  W tym roku szkolnym test przeprowadzany został we wszystkich zgłoszonych do konkursu szkołach 4 marca. W konkursie wzięło udział 28 uczniów naszej placówki. W tym 16 uczniów klas czwartych, 10 uczniów klas trzecich i 2 uczennice z klasy szóstej.

  Opiekun konkursu w szkole: Agnieszka Gołda

  Wyniki konkursu  /  Klasyfikacja wyników przedstawia się następująco:

   

  KATEGORIA BUNNIES  / laureaci   od 150 pkt.

   

  Sochacka Antonina, kl.6a      125.50    wynik bardzo dobry

  Jodczyk Julia, kl.6a          121.25   wynik bardzo dobry

   

  KATEGORIA KITTENS  /   laureaci   od    75 pkt. ( inaczej punktowane są prace uczniów klas trzecich a inaczej uczniów klas czwartych)

   

  UCZNIOWIE KLAS TRZECICH

  wynik bardzo dobry

  Stanecka Amelia, kl. 3d    68.75

  Matysiak Zuzanna, kl. 3d    62.50

   

  wynik dobry

  Stosio Natalia, kl. 3a    56.25

  Hadała Maciej, kl. 3a     51.25

   

  UCZNIOWIE KLAS CZWARTYCH

  wynik bardzo dobry

  Gwiazda Andrzej, kl. 4a     66.25

  Rzepińska Helena, kl. 4c   63.75

   

  wynik dobry

  Gucewicz Kacper , kl. 4c     61.25

  Majchrzak Małgorzata, kl. 4b    60.00

  Kurzawa Alicja, kl. 4b      57.50

  Zielińska Maja, kl.4b     57.50

  Parol Paulina, kl. 4c     55.00

    GRATULUJEMY  !

 • PRO MASOVIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

     Z okazji jubileuszu 100 rocznicy swojego istnienia Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie  za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na  Mazowszu została uhonorowana Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA.

  Medal przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika na ręce Pani Dyrektor  Urszuli Skrzypczak, po odczytaniu aktu jego nadania, wręczyła Katarzyna Kręźlewicz – zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego. Medal ten jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym osobom i  instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

  Nasze osiągnięcia podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w liście skierowanym do Dyrektora Szkoły Urszuli Skrzypczak, w którym czytamy: „Państwa Szkoła to zasłużona dla regionu i jego mieszkańców placówka oświatowa, która uczy i wychowuje kolejne pokolenia. Ma ona na swoim koncie liczne sukcesy, realizuje ciekawe projekty, może się pochwalić wieloma certyfikatami i dyplomami. Szkoła kładzie nacisk nie tylko na wysoki poziom kształcenia uczniów, lecz także na przygotowanie ich do aktywnego udziału w życiu społecznym, wychowanie w duchu patriotycznym i obywatelskim, poszanowanie historii, tradycji oraz kultury naszego regionu i kraju. Na uznanie zasługuje również fakt, że w placówce działają klasy integracyjne, w których w odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych program dostosowany jest do ich potrzeb i możliwości. Zapewniają Państwo również indywidualny program nauczania  uczniom wybitnie uzdolnionym. Szkoła dba także owszechstronny rozwój swoich wychowanków, oferując im szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych i organizując wycieczki, konkursy, imprezy oraz zawody sportowe."

  Jesteśmy dumni z tak szczególnego wyróżnienia.

  Maria Zielińska

   

 • TO JUŻ 100 LAT ISTNIENIA NASZEJ SZKOŁY

  WYJĄTKOWE ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W PIASTOWIE

         8 maja 2014 roku Szkoła Podstawowa nr1 w Piastowie obchodziła wyjątkowe święto – setną rocznicę  powstania. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele św. Michała Archanioła. Ceremonii przewodniczył ks. biskup Rafał Markowski, wraz z nim liturgię sprawowali: proboszcz tutejszej parafii – ks. Hubert Kaliszewski, ks. dyrektor Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań – Paweł Krężołek oraz jego zastępca – ks. Dariusz Jaszub. Niezwykle wzniosłą oprawę muzyczną tej części uroczystości przygotowała siostra Dobrawa Adamczyk. Chór tworzyli rodzice, pracownicy i uczniowie naszej Jedynki. Po mszy  wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie miała miejsce kolejna część uroczystości przygotowana przez uczniów i nauczycieli.

         Tegorocznemu świętu towarzyszyły dwa sztandary Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie – aktualny i historyczny, który staraniem dyrektora szkoły  Urszuli Skrzypczak i Burmistrza Miasta Piastowa Marka Kubickiego został w roku jubileuszowym w pełni odnowiony. Poczet historycznego sztandaru  utworzyli absolwenci dawnej Jedynki.

         Po odśpiewaniu hymnu państwowego  dyrektor Urszula Skrzypczak powitała wszystkich zgromadzonych, wśród których znaleźli się zaproszeni goście:

   Karol Semik – Mazowiecki Kurator Oświaty, Katarzyna Kręźlewicz – z – ca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, Izabela Siander – pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego, Jan Starzyński – Prezydent Miasta Pruszkowa,  Hanna Kuran – członek Zarządu Starostwa Powiatowego Pruszkowskiego, Marek Kubicki – Burmistrz Miasta Piastowa, Zdzisława Zielińska i Krzysztof Smolaga- zastępcy burmistrza, Zdzisław Brzeziński – burmistrz Piastowa w latach 1990 – 2010, Maria Ziółek – Przewodnicząca Rady Miasta Piastowa, radni - Iwona Olejnik – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Stanisław Lewandowicz  i Aneta Czyż, Magdalena Szlom – wiceprezes  Towarzystwa Rozwoju Aktywności „Szansa”, Katarzyna Gajewska – przedstawicielka Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Izabela Lutze  i Bożena Jodczyk  – reprezentujące Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Beata Rola – przedstawicielka Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Edyta Gajda – Przewodnicząca Rady Rodziców SP-1, ks. Hubert Kaliszewski – proboszcz parafii p.w. Świętego Michała Archanioła, ks. Paweł Krężołek – dyrektor Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań, jego  zastępca–ks. Dariusz Jaszub, siostra Dobrawa Adamczyk,. Honorowymi gośćmi byli dawni  dyrektorzy Jedynki – Zofia Myśliwiec i Bolesław Kozłowski. Swoją obecnością  uświetnili uroczystość dyrektorzy piastowskich i pruszkowskich placówek oświatowych,  instytucji publicznych wspierających  naszą szkołę, dyrektorzy poradni psychologicznych, placówek kultury oraz placówek służby zdrowia.  Wśród gości znaleźli się licznie zgromadzeni byli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, a także absolwenci dawnej Jedynki. Gościliśmy zaprzyjaźnione ze szkołą Grono Harcerskiego Kręgu Seniorów. W uroczystości licznie wzięli udział rodzice, dziadkowie oraz osoby związane z nasza Szkołą.

         Szkolną cześć uroczystości rozpoczęła dyrektor  Urszula Skrzypczak, która wygłosiła przemówienie poświęcone stuletniej historii Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie. Swoje wystąpienie zakończyła życzeniami: „Wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, którzy tworzyli w przeszłości i Tym, którzy aktualnie tworzą dobre imię – markę Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie – dziękuję.”

         Po tym wystąpieniu zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego – Katarzyna Kręźlewicz - wręczyła  dyrektor Urszuli Skrzypczak medal PRO MASOVIA przyznany Szkole Podstawowej nr 1 przez Marszałka Województwa Mazowieckiego  Adama Struzika. Jest to wyróżnienie okolicznościowe nadawane osobom lub instytucjom, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

         Następnie odczytano list z gratulacjami i życzeniami od Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik – Rostkowskiej, po czym głos zabrali: Burmistrz Miasta Piastowa - Marek Kubicki, Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie -  Karol Semik, który w twórczym dialogu z uczniem klasy drugiej odniósł się do istoty stulecia, pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego- Izabela Siander, członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego - Hanna Kuran, przewodnicząca Rady Rodziców-  Edyta Gajda oraz Prezydent Miasta Pruszkowa – Jan Starzyński.

         Po tych wystąpieniach przyszedł czas na uroczyste wręczenie honorowych wyróżnień przyznanych z okazji jubileuszu przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie. Wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, którzy pracowali przy reaktywacji Szkoły Podstawowej nr 1 i pracują w niej do dziś: Urszula Jackowska, Wanda Kaliściak, Anna Kowalczyk, Agnieszka Kowalewska,  Aneta Wąsowska, Lidia Witrylak, Dorota Woźniak,  Wanda Zadroga, Maria Zielińska, Danuta Bernat, Mariola Jasińska, Elżbieta Piórkowska,  Helena Popławska.

         Następnie ze wzruszeniem Złote Tarcze Absolwenta odebrali:

   Ireneusz  Wierzbowicz,  absolwent  SP 1 w r.szk .1938/ 1939

   Andrzej Olaszek, absolwent  SP 1 w r.szk .1944/ 1945

   Janusz Płonczyński, absolwent  SP 1 w r.szk .1952/ 1953

   Jolanta Korzeniowska, ( z d. Radecka) absolwentka  SP 1 w r.szk .1966/ 1967

   Mirosława  Kulka, ( z d. Dziawgo) absolwentka  SP 1 w r.szk .1967/ 1968

  Janusz Radecki, absolwent  SP 1 w r.szk .1967/ 1968

   Tomasz Krawczyński, absolwent  SP 1 w r.szk .1971/ 1972

         Po wyróżnieniu honorowych absolwentów nastąpił uroczysty moment wręczenia przez Panią Dyrektor Urszulę Skrzypczak MEDALI 100 – LECIA.

  Otrzymali je:

  Burmistrz Miasta Piastowa-   Marek Kubicki oraz władze miasta,

  Zdzisław Brzeziński – Burmistrz w latach 1990-2010 oraz ówczesne władze  Piastowa,

   Bolesław Kozłowski – Dyrektor SP1 w latach 1966-1974 oraz ówczesna rada pedagogiczna,

  Zofia Myśliwiec – Dyrektor SP1 w latach 1997-2007 oraz ówczesna rada pedagogiczna,

  Andrzej Siedlecki oraz Harcerski Krąg Seniorów i Grupa Piastów Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

  Proboszcz   parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Piastowie- ks. Hubert Kaliszewski,

  Ks. Jan Lubszczyk – proboszcz parafii Św. Michała Archanioła w Piastowie w latach 1993-2012,

  Kajetan Broniewski – Medalista Olimpijski, współtwórca i wieloletni współorganizator Piastowskiej Olimpiady Niepełnosprawnych,

   Jolanta Korzeniowska – kierownik gospodarczy w latach 1997-2011 oraz  ówcześni pracownicy administracji i obsługi,

   Ewa Witak – kierownik gospodarczy od roku 2011 oraz wszyscy aktualni pracownicy niepedagogiczni,

  Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie, medal odebrała wice przewodnicząca Maria Zabierzewska,

  Rada Rodziców w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie – medal odebrała przewodnicząca Edyta Gajda,

  Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie – medal odebrali: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bernard Pokorski oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego Iwona Skiba.

         Na zakończenie części oficjalnej odśpiewano hymn Szkoły Podstawowej nr 1, który po raz pierwszy rozbrzmiał w czasie 95 rocznicy i od tej pory nam towarzyszy, a następnie, przy dźwiękach werbla,  wyprowadzono towarzyszące uroczystości sztandary.       

  Po tej części uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i pracowników naszej szkoły.

         Przedstawienie pt. „Ballada o mojej szkole” to  opowieść o historii Szkoły Podstawowej nr 1, począwszy od jej założenia w 1914 roku, aż do dnia dzisiejszego.  Bohaterem  opowieści był  młody  piastowianin, Janek Kowalski, którego rodzina osiedliła się tu w czasie budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej, a jej dzieje  splotły się na wiele pokoleń z historią miasta, regionu i całego kraju. Poprzez fikcyjną opowieść  bohatera w sposób  syntetyczny pokazano   losy wielu piastowskich rodzin, w których dzieje wiele razy wkraczała historia. Były w tej opowieści  momenty zabawne, ale i heroiczne. Słowa opowieści przeplatały się z muzyką ze wspominanych czasów, na scenie rozbrzmiewały nie tylko narodowe pieśni, ale i szlagiery z dawnych lat. Przedstawieniu dodały dynamiki doskonale przygotowane popisy taneczne klas młodszych.

  A wyjątkową niespodzianką było przygotowanie i wykonanie  utworu Pink Floyd „Wish you were here”. Utwór ten wykonali: Burmistrz Marek Kubicki –gitara, Piotr Kubacki- gitara bas, Radosław Korban – gitara,  Bogdan Nidzgorski – piano, Bernard Pokorski – skrzypce oraz Agnieszka Sevoyan – vocal.

   Wielu gości siedzących na widowni odnalazło w  programie analogie do dziejów swoich rodzin, wielu program ten dostarczył osobistych wzruszeń.

         Część artystyczną przedstawili  uczniowie klas szóstych oraz dzieci z oddziałów  1 – 3 pod kierunkiem nauczycieli. Scenariusz programu napisała  Anna Kowalczyk. Część anglojęzyczną przygotowała Iwona Skiba, a występ  raperów – Radosław Korban. Uroczystość prowadziły  Iwona Zasada – Trzęsiara i  Katarzyna Kruk. Choreografię opracował i nad  tancerzami z klas 1-3 czuwał Włodzimierz Ptaszek, natomiast oprawę muzyczną uroczystości, chórzystów oraz profesjonalną ścieżkę dźwiękową świetnie przygotował  Bogdan Nidzgorski.

         Tegoroczne święto szkoły było wydarzeniem bez precedensu w dziejach naszej miejskiej społeczności, bowiem  Szkoła Podstawowa nr 1 jest najstarszą placówką oświatową  w Piastowie. Piękny jubileusz stulecia pokazał, że czerpiąc z tradycji,  potrafimy twórczo odpowiadać na wyzwania współczesności. Wszak Jedynka to nowoczesna szkoła z tradycją.

   

  Elżbieta Furmanik - Kurczak

  Anna Kowalczyk

   

   

 •  

  JEDYNKA  - NOWOCZESNA SZKOŁA Z TRADYCJĄ

  Szkoła Podstawowa nr 1 w Piastowie obchodzi właśnie jubileusz stulecia. Jest jednocześnie najstarszą i najmłodszą placówką oświatową miasta. Chociaż jej dzisiejszy budynek został otwarty 1 września 1997 roku, szkoła przyjęła numer i tradycje Jedynki, pierwszej piastowskiej szkoły podstawowej.

  Historia Jedynki sięga roku 1914, kiedy to szkoła została oficjalnie otwarta przez Marię Sobolewską. Zapisano wtedy do szkoły 32 dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Uczęszczały do niej głównie dzieci kolejarzy i dlatego została ona ulokowana w tzw. kolejakach, na parterze w domu nr 1 (obecnie ul. 11 listopada 8). Szkoła zajmowała jeden pokój o powierzchni 59 m2, w kuchni obok urządzono szatnię. W sali stały cztery stoły na krzyżakach i krzesła przyniesione przez uczniów z domów.         

  Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. szkoła przeszła pod zarząd Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. 7 lutego 1919 r. ukazał się „Dekret o obowiązku szkolnym”, który nakazywał gminom zakładanie szkół powszechnych. Założeniem tego Dekretu była publiczna szkoła powszechna obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Podstawowymi kryteriami były powszechność, obowiązkowość i tryb siedmioletni.

  W roku 1927 placówkę objęła Zofia Jellinek, która kierowała nią do roku 1945.

  Szkoła osiągnęła wysoki poziom nauczania i wychowania. Od 1927 roku działał samorząd uczniowski, harcerstwo, Polski Czerwony Krzyż, spółdzielnia uczniowska. Nauczyciele dokształcali się w Wolnej Wszechnicy Polskiej i na Wyższym Kursie Nauczycielskim. Rodzice wpłacali w tym okresie na rzecz szkoły 12 złotych rocznie, dzięki czemu została wyposażona w pomoce do fizyki, geografii, historii i robót ręcznych. Rozwijała się biblioteka szkolna – w 1925 roku liczyła 153 tomy, a w 1939 r. – 1500 tomów. Władze kolejowe podarowały harcerzom wagon, w którym odbywały się zbiórki i koncentrowało się życie kulturalne.

  Piętnastoletni wychowanek Jedynki, harcerz Zygmunt Kosewski, w 1925 r. wygrał konkurs na nową nazwę osiedla. To on jest autorem nazwy miasta Piastów.

  W 1933 roku w Szkole nr 1 został założony komitet składający się z przedstawicieli nauczycieli, rodziców i młodzieży szkolnej, z jego inicjatywy jeszcze w tym samym roku ufundowano sztandar szkoły. 28 maja 1933 roku odbyło się uroczyste poświęcenie Sztandaru Siedmioklasowej  Publicznej Szkoły Powszechnej im. Stanisława Staszica. Przewodnictwo Komitetu objął P.M. Mazowiecki. Poświęcenia dokonał proboszcz miejscowej parafii, ks. Antoni Montag. Rodzicami chrzestnymi byli: marszałkowa Aleksandra Piłsudska, minister Józef Gallot wraz z żoną, minister Władysław Korsak oraz wielu przedstawicieli administracji szkolnej.

  8 września 1939 r. armia hitlerowska wkroczyła do Piastowa. Niemcy zajęli fabrykę Millera, pocztę, stację kolejową, gminę, kościół oraz budynki szkolne i wprowadzili godzinę policyjną. Budynki szkolne przeznaczyli na kwatery dla wojska. 1 listopada 1939 r. władze okupacyjne wydały zarządzenie zezwalające na podjęcie pracy, ale wyłącznie w szkołach powszechnych. Narzucono im program zredukowany do elementarnych wiadomości. Usunięto z niego takie przedmioty, jak: literatura, historia, geografia, wiadomości o Polsce i świecie współczesnym. W styczniu 1940 r. zarządzono zebranie od dzieci wszystkich podręczników historii, geografii i czytanek polskich. To samo dotyczyło map i książek z bibliotek szkolnych. Staraniem rodziców i nauczycieli część podręczników została ukryta, podobnie jak sztandar i godła państwowe.

  Jedynym podręcznikiem do nauki czytania stało się nowe pisemko uczniowskie „Ster”. Była to gazetka o miernej wartości i tendencyjnej tematyce antypatriotycznej. W 1940 roku Himmler wydał wytyczne do programu szkolnego dla Polaków: „Dla nie-niemieckiej ludności Wschodu nie mogą istnieć szkoły wyższego typu niż czteroklasowa szkoła ludowa. Zadaniem takiej szkoły ludowej ma być tylko: proste liczenie najwyżej do 500, pisanie nazwiska, nauka, że przykazaniem boskim jest posłuszeństwo wobec Niemców, uczciwość, pilność i grzeczność”.

  W warunkach okupacji i coraz bardziej zaostrzającej się polityki eksterminacyjnej podjęta została akcja sabotażowa wobec zarządzeń niemieckich. Nauczyciele pracujący w Szkole nr 1 prowadzili akcję uświadamiającą i patriotyczną w obronie godności narodu polskiego. Z poczucia wielkiej odpowiedzialności włączali nauczanie literatury, historii i geografii do lekcji innych przedmiotów. Było to nauczanie fragmentaryczne, chodziło jednak o poznanie dziejów ojczystych, pielęgnowanie obyczajów i tradycji narodowych oraz kształtowanie postaw młodzieży wobec okupanta. Tak zrodziło się w Szkole nr 1 tajne nauczanie. Z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, działającego w okresie okupacji pod nazwą Tajnej Organizacji Nauczycielskiej TON, organizowano komplety tajnego nauczania. Łącznikiem gminy Piastów z tajnymi władzami oświatowymi był nauczyciel Szkoły Podstawowej  nr 1 Wacław Lożyński. Zadaniem TON-u było tajne nauczanie przedmiotów zakazanych w szkole, zaopatrywanie w podręczniki szkolne i literaturę piękną, organizowanie pomocy rodzinom nauczycieli zamordowanych lub aresztowanych za udział w ruchu oporu. W rejonie Szkoły nr 1 nauczano około 70 uczniów w pięciu kompletach. Uczniów obowiązywała konspiracja. Komplety prowadzili: Wacław Lożyński, Józefa Blicharska, Ludwika Lewicka, Janina Mazurkiewicz, Irena Piątkiewicz, Władysław Piątkiewicz, Józef Pruszyński, Maria Resler, Halina Sobol.

  Szkoła nr 1 w Piastowie, zarówno oficjalna, jak i tajna, funkcjonowała przez całą okupację. Zajęcia odbywały się okresowo w szkole i w domach prywatnych. Wzruszająca była gotowość oddania lokali prywatnych na tymczasowe zajęcia szkolne oraz pełna poświęcenia praca nauczycieli ryzykujących swe życie. Wielu uczniów zginęło w różnych działaniach wojennych. W Oświęcimiu została zamordowana nauczycielka Janina Mazurkiewicz. Bohaterską śmiercią zginął wychowanek Jedynki Zbigniew Gęsicki, ps. „Juno”, uczestnik zamachu na kata Warszawy Franza Kutscherę. Po udanej akcji i odwiezieniu rannych kolegów do szpitala Przemienienia na Pragę, odcięto mu drogę ucieczki na moście Kierbedzia, którym chciał wrócić na lewy brzeg Warszawy. Po krótkiej wymianie ognia rzucił się z mostu w nurty Wisły, aby uniknąć aresztowania przez gestapo. 

   Okres powojenny był bardzo trudny dla odradzającego się szkolnictwa. Szkoła po wyzwoleniu była w strasznym stanie. Wśród powybijanych okien i poobdzieranych ścian trudno było dopatrzyć się dawnej zadbanej placówki. Remont przeprowadziła pierwsza kierowniczka powojennej szkoły Janina Kamińska, przy pomocy i współpracy rodziców.

  W roku 1947 oprócz nauczania w klasach I–VII nauczyciele w zakresie nauczania początkowego zaczęli prowadzić kurs dla analfabetów i półanalfabetów. Kolejne lata znaczone były ciężką pracą, ale i sukcesami. Ogrodzono boisko szkolne, przebudowano piece, urządzono pokój nauczycielski i kancelarię, zradiofonizowano budynek, uczniowie odnosili sukcesy w konkursach, organizowali pomoc koleżeńską w nauce. A ponieważ dzieci przybywało, warunki nauczania w Szkole Podstawowej nr 1 stale się pogarszały.

  W 1977 roku władze oświatowe podjęły decyzję o jej zamknięciu. Dzieci przeszły do Szkoły Podstawowej nr 3. Zgromadzony sprzęt, pomoce naukowe i księgozbiór rozdzielono między pozostałe placówki. W starym budynku po przeprowadzeniu remontu znalazły siedzibę: Inspektorat Oświaty i Wychowania, Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego, Ośrodek Pracy Pozaszkolnej, Hufiec ZHP.

  Cenne pamiątki przechowywano starannie w utworzonej w grudniu 1985 r. Izbie Pamięci Szkoły nr 1 i Harcerstwa w Piastowie. Opiekę nad Izbą sprawował Krąg Seniorów ZHP. Zgromadzono tu sztandar szkolny, sztandar harcerski, zdjęcia, kroniki, nieliczne sprzęty mające charakter historyczny. Wiele zasług w dziele zabezpieczenia eksponatów ma nauczyciel i były kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 Władysław Piątkiewicz.

  Na początku lat 90. okazało się, iż liczba uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 była tak duża, że dzieci uczyły się w systemie trzyzmianowym. Powstał wtedy pomysł wybudowania nowej szkoły podstawowej, która byłaby reaktywacją starej Jedynki, dając okazję do kontynuowania wspaniałych tradycji nieistniejącej od 20 lat placówki.

  1 września 1997 r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku nowej szkoły mieszczącej się przy ul. Brandta 22. W obecności władz miasta i przedstawicieli MEN nauczyciele i absolwenci Starej Jedynki przekazali sztandar dyrekcji nowej szkoły. Poświęcenia budynku dokonał kardynał Józef Glemp.

  Dyrektorem rozpoczynającej działalność szkoły została Zofia Myśliwiec, pedagog z dużym doświadczeniem, kierująca wcześniej piastowskimi szkołami nr 2 i nr 5. Reaktywowana szkoła została zaprojektowana jako budynek bez barier, przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Była pierwszą taką placówką na terenie miasta. 7 października 1997 r. odbyło się pierwsze ślubowanie uczniów klas pierwszych, a 16 czerwca 1998 r. pierwsze pożegnanie absolwentów nowej szkoły, uczniów klas ósmych. W roku szkolnym 2000/2001 uruchomiono tu pierwszą klasę integracyjną, a w 2011/12 - przedszkolny oddział integracyjny.

  W szkole wszystko trzeba było tworzyć od nowa, wyposażać sale lekcyjne, opracowywać dokumenty szkolne, budować programy dydaktyczno-wychowawcze.
  2 listopada 1998 r. uruchomiono salę komputerową, 1 września 1999 r. uroczyście oddano do użytku salę gimnastyczną. W maju 2000 r. otwarto Izbę Pamięci Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica. W tym dniu szkołę odwiedził Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent na uchodźstwie, ks. Zdzisław Peszkowski – więzień Katynia, kapelan Rodzin Katyńskich oraz zasłużeni dla Piastowa goście, m.in. płk. Jan Sadowski i Burmistrz Miasta Piastowa Zdzisław Brzeziński, absolwent Jedynki.

  Obrzędowość szkoły, pamięć o dawnych nauczycielach, pieczołowicie przechowywany i odnowiony w roku jubileuszu stulecia sztandar oraz inne pamiątki związane ze starą Jedynką kształtują w naszych uczniach poczucie więzi z miejscem, w którym żyją. Ważnym elementem pracy wychowawczej jest nawiązywanie do przeszłości, której ślady można zobaczyć na miejscu, w Izbie Pamięci dawnej Jedynki. W tym małym muzeum uczniowie namacalnie spotykają się z przeszłością miasta, szkoły, a czasem nawet historią rodzinną, odnajdują bowiem na szkolnych zdjęciach swoich rodziców i dziadków.

  W pracy pedagogicznej uwzględniamy nowe wyzwania i możliwości, jakie stawia przed nami współczesna rzeczywistość. Staramy się brać udział w akcjach i programach podnoszących jakość nauczania. W latach 2003–2006 szkoła uczestniczyła w międzynarodowym programie Socrates Comenius, który służył wymianie doświadczeń szkół europejskich w dziedzinie ekologii, sztuki i nauczania języka angielskiego.

  Współpraca międzynarodowa ze szkołami europejskimi trwa i się rozwija. Co roku uczniowie biorą udział w projektach  e-twinning . Działania podejmowane przez uczniów w ramach międzynarodowej współpracy szkół służą wzajemnemu poznaniu, promowaniu kultury swoich krajów i regionów oraz doskonaleniu języka angielskiego.

  W roku 2004 Jedynka zdobyła tytuł „Szkoła z klasą”. Zadania wykonywane w ramach akcji pozwoliły odkryć nowe możliwości współpracy między uczniami i nauczycielami, wzbogaciły nas jako społeczność szkolną. Stale współpracujemy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Klubu Szkół Uczących  Się. Ideą projektu jest wspólna praca nauczycieli nad doskonaleniem metod nauczania i wychowania, kształtowanie w uczniach wiary we własne siły i przekonania o wartości nauki, motywowanie rodziców do uczestnictwa w życiu szkoły i wspierania jej pracy oraz współpraca z innymi szkołami i społecznością lokalną.

  Większość nauczycieli Jedynki w ramach Nauczycielskiej Akademii Internetowej N@I poznała nowe techniki nauczania i oceniania. Ocenianie kształtujące zostało w bieżącym roku szkolnym wpisane do naszego regulaminu oceniania i jest stosowane w każdej klasie. Uczestnictwo w N@I pozwala nauczycielom także na wymianę doświadczeń z uczestnikami szkoleń z całej Polski oraz doskonali pracę metodą on-line.

  Piastowska Jedynka w roku 2011/2012 uzyskała certyfikat „Szkoła Odkrywców Talentów”. Jak czytamy w uzasadnieniu: „Placówka przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży”. System oceniania przyjęty w szkole daje uczniom możliwość   zaprezentowania swoich szczególnych uzdolnień i umiejętności na forum placówki w trakcie  organizowanego  corocznie  w ramach Święta Szkoły  „Tygodnia Pasji i Talentów”. W czerwcu, jako podsumowanie całorocznej pracy szczególnie uzdolnionych uczniów, odbywa się „Tydzień Nauki”. Prezentują oni kolegom swoje projekty naukowe i artystyczne wymagające wiedzy i umiejętności wykraczających poza poziom szkoły podstawowej.

  Jednym z naszych priorytetów  pod kierownictwem dyrektor Urszuli Skrzypczak stała się indywidualizacja pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Od kilku lat szczególnie uzdolnieni uczniowie realizują indywidualne programy nauczania z wybranych przedmiotów. Efektem są sukcesy odnoszone przez nich w konkursach przedmiotowych o randze miejskiej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Z kolei uczniowie wymagający wsparcia  mogą korzystać z terapii polisensorycznej, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, psychologicznych, pedagogicznych oraz korygujących wady postawy.

  Aby ułatwić uczniom klas pierwszych dobry start, szkoła organizuje spotkania dla rodziców i nauczycieli w ramach programu „Szansa”, dzięki któremu mogą poznać oni wzajemne oczekiwania. Spotkania są moderowane przez specjalistów, którzy zwracają uwagę na typowe problemy i trudności dzieci w tym wieku. W bieżącym  roku szkolnym programem „Szansa” objęliśmy także uczniów klas trzecich, przygotowujących się do nauki w kl. IV–VI.

  Placówka stale współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Oświaty oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. W ostatnich latach w naszej szkole odbyły się dwa pilotaże – ewaluacja pracy szkoły oraz wdrożenie nowych rozwiązań prawnych w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego. Oba te działania przyczyniły się do pogłębionej analizy naszej pracy i wypracowania nowych, wzorcowych rozwiązań.

  Tradycją szkoły stała się środowiskowa impreza integracyjna Piastowska Olimpiada Niepełnosprawnych organizowana co roku przez lokalne władze i instytucje wspierające osoby niepełnosprawne. Biorą w niej udział dzieci i młodzież ze szkół specjalnych, ośrodków pomocy społecznej oraz instytucji i stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne. Wraz  z uczniami naszej szkoły rywalizują w sportowych zmaganiach i bawią się, korzystając z licznych tego dnia atrakcji.

  Miejsce olimpiady zostało wybrane nieprzypadkowo. Od sezonu 2000/2001 działają w szkole klasy integracyjne prowadzone przez doskonale przygotowaną kadrę, a w roku szkolnym  2010/11  uruchomiliśmy przedszkolny oddział integracyjny.

  Pracę oddziałów integracyjnych wysoko oceniają rodzice, władze oświatowe, a przede wszystkim sami uczniowie.

  Wyniki państwowego sprawdzianu klas szóstych plasują nas powyżej średniej krajowej, wojewódzkiej i powiatowej. W tym roku dwie uczennice zostały zwolnione ze sprawdzianu, ponieważ uzyskały tytuł Laureatek Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

  Jak wynika z corocznie prowadzonych ankiet, rodzice naszych uczniów za największy walor szkoły uważają bezpieczne warunki nauki, poziom przygotowania kadry pedagogicznej, indywidualizację pracy z uczniami oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych.

  Równie ważna jak działalność dydaktyczna i opiekuńcza  jest dla nas praca wychowawcza. Nauczyciele realizują wiele zadań i projektów służących kształtowaniu w uczniach właściwych postaw - dostrzegania potrzeb innych ludzi,  znajomości własnych i cudzych praw, zdrowego trybu życia. Od wielu lat  współpracujemy  z UNICEF i innymi organizacjami niosącymi pomoc potrzebującym, realizując w szkole projekty humanitarne. 

  Już czwarty rok ubiegamy się o certyfikat  „Szkoły Promującej Zdrowie”, ucząc naszych wychowanków postaw prozdrowotnych.

  Aktywne uczestnictwo w imprezach i projektach popularyzujących polską historią –tę lokalną i tę ogólnonarodową,  zapoznawanie uczniów z zasadami demokracji służy wychowaniu ich na Polaków świadomych swojej historii, szanujących tradycję, umiejących korzystać z własnych praw i respektujących  prawa innych.        

  Nowa stara Jedynka łączy  to, co najbardziej wartościowe w naszej miejskiej tradycji, z nowymi, wyrażającymi współczesne potrzeby działaniami. Jest więc nowoczesną szkołą z tradycją.

   

      Anna Kowalczyk – nauczyciel języka polskiego

           (artykuł we współpracy z Teresą Dziduszko i Urszulą Skrzypczak)

   

 • WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO KANGUR

  20 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Wzięło w nim udział 81 uczniów naszej szkoły.
  Z przyjemnością informujemy, że wynik bardzo dobry otrzymał: Jakub Bojarowski, a wyróżnienia otrzymali:

  Kategoria Żaczek (klasy2):
  Gwiazda Jan
  Rybkiewicz Przemysław
  Gwiazda Barbara

  Kategoria Maluch (klasy3):
  Czosnek Julia

  Kategoria Maluch (klasy4):
  Guzewicz Kacper
  Gwiazda Andrzej

  Kategoria Beniamin (klasy5):
  Tkaczyk Kuba

  Kategoria Beniamin (klasy6):
  Sochacka Antonina

  Gratulujemy!

  nauczyciele matematyki
   

 •        WIOSNĘ MAMY, WIĘC O RABATKI DBAMY!


  Wiosna w pełni, więc uczniowie klas I, II i  III zadbali o to, by teren wokół naszej szkoły wyglądał jeszcze piękniej. Na rabatkach własnoręcznie posadzili kwitnące roślinki. Była to okazja do praktycznego zastosowania wiedzy przyrodniczej oraz do uczczenia tegorocznego Święta Szkoły, które niebawem będziemy obchodzić.
  J. Filoniuk

 • Z WIZYTĄ W TELEWIZJI

    29 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas: II c, II b oraz III d zwiedzili gmach Telewizji Polskiej. Była to okazja do przeżycia niezwykłej lekcji, w ramach edukacji medialnej. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca w telewizji, co jest w niej najważniejsze oraz mogły na własne oczy zobaczyć studia, w których realizuje się m.in. programy: p. Agaty Młynarskiej- ,,Świat się kręci”, ,,Jaka to melodia” oraz wiadomości sportowe. Dzięki wizycie w niewielkim, ale bogatym w eksponaty  muzeum poznały historię rozwoju telewizji polskiej. Miały możliwość zobaczenia tam bohaterów bajek na dobranoc swoich dziadków , rodziców i starszego rodzeństwa , jak np. Jacka i Agatkę, zająca Poziomkę, Kulfona. Ta wycieczka z pewnością była kształcąca.
  J. Filoniuk

 •  

  APEL PAPIESKI

  24 kwietnia w naszej szkole odbył się apel papieski, na którym została zaprezentowana osoba Jana Pawła II. Dzięki tym wiadomościom uczniowie mogli zapoznać się z życiem i działalnością papieża.  Krótki występ był również przygotowaniem do kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 kwietnia. 

  Apel zaprezentowali uczniowie z naszej szkoły: kl IIc i Va. Apel został przygotowany przez p. M. Run, p. M. Motylewska i s. A. Krajnik

   

   

   

  ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT

    W ramach lokalnej współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, w dniach od 9 do 16 kwietnia 2014 r. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej  nr 1 w Piastowie przeprowadził zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów. W akcję włączyli się uczniowie klas I – VI , którzy jeszcze raz pokazali, że los czworonożnych przyjaciół nie jest im obojętny. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 • II MIEDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

  Dnia 11. 04. 2014r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie został przeprowadzony II Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny dla klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Konkurs został zorganizowany przez panią Bożenę Maroń, panią Anetę Graczyk i panią Elżbietę Rój, nauczycielki  Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie .

    Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, aktywizowanie uczniów w procesie zdobywania wiedzy o środowisku oraz poszerzenie wiedzy i świadomości ekologicznej.

   W konkursie wzięło udział 63 uczniów ze szkół podstawowych w Piastowie.

  Laureatami konkursu zostali:

   KLASY DRUGIE

  II miejsce –Barbara Gwiazda SP nr 1

            Anna Vetulani – Rzewuska SP nr 1

  III miejsce –Karol Lichoń SP nr 1

  KLASY TRZECIE

    I miejsce  - Marysia Piwowarek SP nr 1

  II miejsce – Mateusz Kryst SP nr 1

  III miejsce – Zuzanna Czubrychowska SP nr 1

  ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

   

   

   

 •  

  Międzyświetlicowy konkurs plastyczny

  pt:” Szkoła przyszłości”

   

  Dnia 28.04.2014 r. został rozstrzygnięty międzyświetlicowy konkurs plastyczny pt:” Szkoła przyszłości”, zorganizowany przez naszą świetlicę.

  Udział w konkursie wzięli uczniowiez SP1, SP2, SP4 i Świetlicy środowiskowo-integracyjnej w Piastowie.

  Wśród zwycięzców znaleźli się:

  - w kategorii klas 0-I

  I miejsce-Krzyś Pięta z kl. 0 ( SP1)

  II miejsce- Zuzia Kapusta z kl. I (SP1)

  III miejsce Maksymilian Graczyk z kl. Id (SP1)

  - w kategorii klas II-III

  I miejsce –Agata Garwacka- kl. III( SP2)

  II miejsce –Oliwia Jaworska-kl II ( Świetlica środowiskowo-integracyjna)

  III miejsce – Szymon Gałda –kl.II

  Wyróżnienia otrzymali:

  -Milena Nachman-kl. II ( SP4)

  Za wspólną pracę

  -Ania Romańska –kl. II ( SP1)

  -Kamila Graboś –kl. II ( SP1)

  - Julia Wrzosek-kl. II ( SP1)

  - Natalia Brudzińska-kl. II ( SP1)

   

  Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

   

   

  Międzyświetlicowy panel dyskusyjny na temat:

  ” Aktywne metody pracy w świetlicy szkolnej”

   

  Dnia 24.04.2014 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne dla

  kierowników i nauczycieli piastowskich świetlic szkolnych.Na nasze zaproszenie odpowiedzieli nauczyciele ze świetlic

  Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie.Celem spotkania była wymiana wiedzy i

  doświadczeń na temat:” Aktywnych metod pracy w świetlicy szkolnej”.Jako pierwsi zaprezentowaliśmy w formie

  multimedialnej metodę projektów,w oparciu o która pracujemy w świetlicy już drugi rok.Następnie nauczyciele z SP2

  pokazali prezentację oraz zdjęcia z zajęć bajkoterapii, które regularnie są realizowane w ich placówce.Na koniec

  nauczyciele z SP4 zaprezentowali i omówili zdjęcia i przyniesione przez siebie przepiękne prace plastyczne,

  wykonane różnymi ciekawymi technikami .Wszystkie prezentacje były bardzo interesujące i dały początek dyskusji

  na temat przeróżnych metod pracy realizowanych w piastowskich świetlicach szkolnych. Nauczyciele obecni na

  spotkaniu otrzymali na pożegnanie pamiątkowe zaświadczenia.Wierzymy, że to miłe spotkanie przy kawie i ciastku

  stanie się kolejną  tradycją naszej szkoły, a także okazją do poszerzania wiedzy i dzielenia się doświadczeniem w

  tak miłym gronie.

  Wszystkim nauczycielom, którzy uczestniczyli w spotkaniu serdecznie dziękujemy.                

                                               Kierownik i nauczyciele świetlicy

   

   

   

   

  FINAŁ III EDYCJI AKCJI "KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI"

  Już po raz trzeci dużym sukcesem zakończyła się w naszej szkole akcja "Książka dla biblioteki". I tym razem została starannie zaplanowana i przeprowadzona przez Radę Rodziców we współpracy z biblioteką szkolną. Dzięki ofiarności rodziców  biblioteka szkolna  wzbogaciła się o 257 książek,  z których 125 to lektury szkolne. Wszystkie podarowane książki zostały oznaczone specjalnie przygotowaną na ten cel naklejką.  Zgodnie z regulaminem  rozlosowane zostały również liczne nagrody dla ofiarodawców. Jesteśmy wdzięczni Rodzicom za dar,  z którego przez kolejne lata , będą korzystali nasi uczniowie.  Składamy szczególne podziękowania Rodzicom , którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w zorganizowanie i przeprowadzenie III już edycji  tej akcji. Dziękujemy  również sponsorom.

  Maria Zielińska

 •   KONKURS MATEMATYCZNY "ASIK"

  Z przyjemnością informujemy, że do III etapu Asika zakwalifikowały się następujące osoby:

  Klasy IV:
  1. Andrzej Gwiazda
  2. Jakub Bojarowski

  Klasy V:
  1. Oliwia Neverovic
  2. Kuba Tkaczyk
  3. Marcin Przybyś

  Klasy VI:
  1. Agata Koguciuk
  2. Julia Jodczyk
  3. Antonina Sochacka

  Gratulujemy!

  Nauczyciele matematyki

 • WIELKANOC W NASZEJ SZKOLE

  Święta Wielkanocne są najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. W atmosferę tych świąt wprowadziła nas klasa Ia i IVc. Uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym przypomnieli o świątecznych zwyczajach, przede wszystkim o zwyczaju święcenia pokarmów – co i dlaczego powinno znaleźć się w święconce. Na zakończenie  dyrekcja oraz nauczyciele i uczniowie otrzymali kartki z życzeniami lub pisanki dla klasy.

                    Życzę wszystkim zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych                  

          K. Kruk

 • KONKURS MATEMATYCZNY DLA KL. II i III

    3 kwietnia 15 uczniów z klas II oraz 4 kwietnia 20 uczniów z klas III wzięło udział w szkolnym konkursie matematycznym. Dzieci rozwiązywały niestandardowe zadania, wymagające umiejętności logicznego myślenia. Zwycięzcami zostali:

  Klasy II                 

  I miejsce : Szymon Głuszak II a,  Jan Gwiazda II c, Przemysław Rybkiewicz II b

  II miejsce : Karol Lichoń II b, Patryk Drewniak II b

  III miejsce : Maksymilian Zięba II b, Barbara Gwiazda II c, Tymoteusz Sochacki II a

  Wyróżnienie: Julia Głowacka II a, Piotr Wojno II b, Jan Wiktorzak II b

  Klasy III

  I miejsce:  Julia Czosnek III b

  II miejsce : Mikołaj Świercz III d, Maciek Hadała III aKacper Pokropek III a

  III miejsce : Kasia Flaszczyńska III b, Jan Pawelec III a

  Wyróżnienie: Mateusz Rowicki III a, Mateusz Makowski III a

   

   

   GRATULEMY !                     

  Organizatorzy:  B. Hryniewicka, A. Kowalewska, B. Przybylska, A. Wąsowska

 • KONKURS GŁOSNEGO CZYTANIA

   

  10 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste zakończenie gminnego etapu III edycji KONKURSU GŁOŚNEGO CZYTANIA „Cały Powiat czyta  dzieciom”. Inicjatorem tego konkursu i akcji „Cały powiat czyta dzieciom” jest Starosta Pruszkowski Pani Elżbieta Smolińska. W etapie gminnym rywalizowało ze sobą 28 uczniów z klas czwartych ze wszystkich  piastowskich szkół podstawowych. W tym roku uczniowie czytali wiersze Jana Brzechwy. Nasza uczennica Cecylia Olech z klasy IVa zdobyła II miejsce prezentując wiersz pt.” Wrona i ser”.  Serdecznie jej gratulujemy.

   

  Maria Zielińska

 • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

  7 kwietnia zorganizowany został apel pt. „Światowy dzień wody 2014 – studnia dla Sudanu”.  Dzieci naszej szkoły zostały zapoznane z warunkami życia ludzi żyjących w Sudanie oraz z możliwościami niesienia im pomocy w formie datków pieniężnych. Uzbierana kwota będzie przekazana organizacji PAH na budowę studni, stacji uzdatniania wody i latryn w tym kraju.

  Wcześniejsza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów,

  a także ich rodziców. Mamy nadzieję, że i tym razem możemy liczyć na Waszą pomoc.

  Aneta Graczyk

  Elżbieta Trawczyńska

strona: