Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Stanisława Staszica w Piastowie
Strona główna
Wydarzenia Nauczyciele LEKTURY KLASY I LEKTURY KLASY II LEKTURY KLASY III LEKTURY KLASY IV LEKTURY KLASY V LEKTURY KLASY VI

Biblioteka

Wydarzenia

 

Ważniejsze wydarzenia z życia szkolnej biblioteki

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

CZYTELNICTWO W I SEMESTRZE

W I semestrze r. szk. 2016/2017 z biblioteki szkolonej uczniowie wypożyczyli 1 928 książek.

Najwięcej książek wypożyczyły klasy:

Miejsce

klasa

Liczba wypożyczonych książek

Średnia na ucznia

1

IIIb

206

9,3

2

IIIa

181

9,0

3

IVb

123

5,5

 

Nasi najlepsi czytelnicy:

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Liczba przeczytanych książek z biblioteki szkolnej

Piotr Domański

IIIa

28

Gabriela Konior

IIIb

25

Natalia Druciarek

VIb

25

Natalia Tracz

IVa

17

Kinga Sababady

IIIb

16

Amiran Dąbrowski

IIIb

16

Piotr Kruk

IIIa

15

Krzysztof Mierosławski

IVc

13

Franciszek Pakuła

IIId

12

Zuzanna Switek

IIIa

12

Katarzyna Flaszczyńska

VIb

12

Aleksandra Musiałkiewicz

VId

12

Bartosz Zieliński

VIa

11

Michalina Dobek

IVa

11

Sebastian Hanasz

IIIa

11

Maciej Koguciuk

IIIa

11

Zofia Sadowska

IVa

11

Bogna Pokorska

Va

10

Wojciech Furmański

IIIa

10

Cyryl Łuczyński

IIIa

10

Oliwia Kosęda

IVb

10

Maria Dłutek

IIIb

10

Dorota Gawlik

IIIb

10

Natalia Kowalewska

IIIb

10

Oliwia Kacprzak

IId

10

Barbara Switek

IVa

10

 

Gratulujemy i liczymy na równie dobre wyniki w II semestrze.

                                       Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów do biblioteki szkolnej.

                                                                                                                                                            

 

AKCJA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Biblioteka szkolna przeprowadziła w dniach 20 i 21 grudnia akcję „Wypożycz sobie prezent na święta”.  Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa wśród naszych uczniów. Zbliżają się Święta  nasi uczniowie będą mieli więcej czasu wolnego chcieliśmy, więc  zachęcić   ich do spędzenia czasu z ciekawą lekturą. W ciągu tych dwóch dni dzieci mogły wypożyczyć książkę opakowana w ozdobny papier, której tytuł był niespodzianką.  Miło nam poinformować, że dzieciom bardzo spodobała się akcja i przyniosła im wiele radości. W akcji wzięło udział 95 czytelników szkolnej biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE

20 grudnia nasza szkoła gościła panią Monikę Kowaleczko – Szumowską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży: „Fajna ferajna”, „Galop 44”, „Głupikowo”, tłumacza książek oraz materiałów i wystaw dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkanie poświęcone było książce „Fajna ferajna”, która opisuje wydarzenia z Powstania Warszawskiego, a w szczególności historię ośmiu osób, które w czasie tych strasznych wydarzeń były jeszcze dziećmi. W tej niecodziennej i wzruszającej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas IV i V. Autorka mówiła o bohaterach swojej książki, które były postaciami autentycznymi, a to co zostało opisane w książce wydarzyło się naprawdę. Uczniowie  aktywnie uczestniczyli w spotkaniu  zadawali dużo pytań, a także wykazali się  wiedzą na temat tamtych trudnych dni. Dzieci obejrzały również film,  ”Fajna ferajna czyli powstanie oczyma dzieci”, który powstał na podstawie książki. Spotkanie wywołało u uczestników wiele wzruszeń i z pewnością zachęciło do poznawania i pogłębiania wiedzy na temat historii naszej ojczyzny. Na zakończenie uczniowie mogli zakupić książki i uzyskać autograf naszego gościa.

 

WYPOŻYCZ SOBIE PREZENT NA ŚWIĘTA

Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w akcji pod nazwą: ”Wypożycz sobie prezent na święta”. Przyjdź i wypożyczyć książkę opakowaną w ozdobny papier, której tytuł pozostanie niespodzianką do momentu rozpakowania w domu.  Daj się zaskoczyć. Życzymy miłej lektury.

Akcja odbędzie się 20  - 21 grudnia (wtorek, środa).

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

25 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika” czyli oficjalne przyjecie pierwszoklasistów do grona  czytelników szkolnej biblioteki. Podczas tej wyjątkowej lekcji bibliotecznej  uczniowie klasy 1a zapoznali się z  księgozbiorem przeznaczonym  dla najmłodszych, regulaminem  biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek.  Starsi koledzy i koleżanki z klasy VIa przygotowali dla nich  niespodziankę -  inscenizację, w której wcielili się w bajkowych bohaterów. Podczas  przedstawienia pierwszaki złożyli uroczyste  przyrzeczenie, po którym odbyło się pasowanie. Następnie otrzymali  pamiątkowy dyplom oraz zakładki. Na zakończenie nasi nowi czytelnicy obejrzeli  przygotowaną dla nich wystawę oraz wypożyczyli pierwsze książki. Wizyta w bibliotece sprawiła im wiele radości.

Pierwszoklasiści przekonali się, że biblioteka to miejsce przyjazne, bezpieczne, w którym będą zawsze mili widziani.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy kolejny Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci ze swietlicy szkolnej uczestniczyły w grach i zabawach czytelniczych. Zapoznały się z historią tego święta oraz z historią Pluszowego Misia. Obejrzały wystawę książek oraz narysowały portrety swoich Misiów. Spotkanie odbyło sie w miłej i radosnej atmosferze.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW CZYTELNICZYCH

 • Konkurs czytelniczy „Na tropie cytatów”

Nagrodzeni: Marysia Rokicka, Julia Wrzosek i Maks Zięba z kl. Vb

 

 • Konkurs literacki „List do bohatera książki”

Wyróżnienia: Agata Koguciuk 6a, Brigida Pokorska 6c, Barbara Cierpka 6a

 

 • Album multimedialny:

Wyróżnienia: AleksandraChoina, Jan Wiktorzak oraz Dominik Zakrzewski klasa 5b

 

 • „Skąd pochodzą te cytaty”- konkurs o puchar Dyrektora SP1

Zwycięzca – klasa VIb

 

 • Konkurs plastyczny „Książka – okno przez ,które można zobaczyć…”

I miejsce – Natalia Druciarek kl. VIb

II miejsce -Krzysztof Kowalewski kl. IVb

III miejsce – Kamil Górski kl. IVb

 

 • Konkurs plastyczny „Przyjaciel z krainy wyobraźni”

         Nagrodzeni: Katarzyna Piwowarek  2b, Maja Krajewska 3d,  Jakub Wiktorzak 3b,

         Wyróżnieni: Michał Zakrzewski 2b, Gabrysia Konior 3b, Natalia Pieńkos 3d, Dorotka Gawlik         3b, Agata Zarzycka 3b, Adam Studziński 3b

 

„NA HERBATCE U MAKUSZYŃSKIEGO, NIZIURSKIEGO I BRZECHWY…”

24 listopada 2016 roku hol Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie przemienił się w kawiarenkę, do której przybyli zaproszeni goście – Kornel Makuszyński, Edmund Niziurski oraz Jan Brzechwa, aby uczestniczyć w podsumowaniu międzyprzedmiotowego projektu czytelniczego przygotowanego przez nauczycieli języka polskiego oraz szkolnej biblioteki. Jego głównymi celami były popularyzacja czytelnictwa, rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury oraz uświadomienie uczniom roli książki w rozwoju kulturalnym i społecznym. 

Przybyłych powitała niecodzienna piosenka „Yellow submarine” wykonana przez dwie uczennice – Barbarę Gwiazdę i Helenę Panfil. Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy 5c, którzy zaprezentowali podjęte w ramach projektu działania – przygotowanie prezentacji multimedialnych dotyczących wybranej serii książek lub autora, redagowanie recenzji, listów do autorów książek, projektowanie miejsc, w których można czytać, zorganizowanie podwieczorków czytelniczych w klasach przy udziale rodziców i dzieci, poznawanie fragmentów książek w wersji anglojęzycznej oraz przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców Piastowa na temat czytelnictwa.  Jego wyniki są optymistyczne.
W badaniu wzięło udział 60 osób, z których 59 zadeklarowało, że lubi czytać i czyta książki. Piastowianie najchętniej wybierają utwory Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Paulo Coelho, Terry Pratchett’a, Andrzeja Sapkowskiego, Małgorzaty Musierowicz oraz Katarzyny Grocholi.

Wiele radości wśród zebranych wzbudziła wystawa fotograficzna „Przyłapani na czytaniu”. Podczas apelu rozstrzygnięte zostały konkursy, m.in. „Na tropie cytatów”, który polegał na znalezieniu rozmieszczonych w różnych miejscach szkoły cytatów i wskazaniu ich autora oraz tytułu książki. Najwięcej emocji wzbudził jednak interaktywny, międzyklasowy turniej o Puchar Dyrektora Szkoły „Skąd pochodzą te cytaty”. Zwyciężyła w nim klasa 6B.

Na zakończenie apelu mogliśmy usłyszeć z ust naszych niezwykłych gości, że „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…) Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele?” Pamiętajmy zatem, że książka jest niezwykłym źródłem wiedzy o świecie i człowieku, dlatego CZYTAJMY!

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

7 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji biblioteka przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Psotliwa czarownica Bambaryca wtargnęła do Królestwa Bajek i pozamieniała strony w książkach, przez co postacie były w  nieswoich bajkach. Królowa Bajek poprosiła natomiast  dzieci o wykonanie pewnych zadań, które pozwolą postaciom powrócić na swoje miejsca. Dzieci ze świetlicy oraz z klas 0a i 0b od razu przystąpiły do pracy. Bardzo sprawnie układały puzzle z bohaterami bajek, pomagały Kopciuszkowi oddzielić nasiona grochu i fasoli, odgadywały zagadki oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych. Na zakończenie dnia w nagrodę za wspaniałą pracę czarownica Bambaryca odwróciła czar i pozwoliła postaciom bajkowym powrócić na swoje miejsca. W quizach, konkursach i grach uczestniczyli również uczniowie klas IV-V, którzy aktywnie włączyli się w całą akcję.

MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku w naszej szkole obchodziliśmy  Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W ramach obchodów, wspólnie z polonistami i wychowawcami klas, realizowaliśmy projekt edukacyjny „Na herbatce u Makuszyńskiego, Niziurskiego  i Brzechwy…”.  Celem naszych działań było popularyzowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów.  W kolejnych tygodniach października nauczyciele na swoich zajęciach wdrażali zaplanowane działania.  Każdy tydzień miesiąca obfitował w różne atrakcje: konkursy, quizy, wystawy. Świętowanie rozpoczęliśmy od projekcji filmu „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”. Odbyły się zajęcia dla najmłodszych uczniów klas 0a i 0b, w ramach których dzieci zapoznały się z nowościami naszej biblioteki oraz wysłuchały „Książki bez obrazków” w wykonaniu ucznia klasy VIa Marcina Gajdy. Celem tego typu zajęć było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

   Cały miesiąc promowaliśmy głośne czytanie w bibliotece oraz na zajęciach lekcyjnych. Powstała lista bestsellerów. Każdy uczeń mógł wziąć również udział w loterii fantowej, która cieszyła się dużą popularnością i przyczyniła się do znacznego wzrostu czytelnictwa.

   12 października odbyły się warsztaty czytelnicze dla klas V poprowadzone przez Panią Sylwię Bąbik, kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim oraz licencjowaną bajarką.                                      

Z okazji Dnia Nauczyciela biblioteka wraz z  uczniami klas I-III przygotowała niespodziankę dla nauczycieli - wystawę ich portretów.

W ostatnim tygodniu obchodów święta, biblioteka zorganizowała owocowy dzień czytania, kiedy to każdy uczeń otrzymywał owoc za wypożyczoną książkę. Odbyła się także wystawa plakatów wykonanych przez uczniów klas I-III promujących czytelnictwo, oraz prac konkursowych. Wkrótce odbędzie się apel podsumowujący wszystkie działania realizowane  w ramach całego projektu.                                                                                                                                          

ZAJĘCIA CZYTELNICZE–„ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH”

12 października w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla klas V, których tematem było „Rozwijanie kompetencji czytelniczych”. Prowadziła je pani Sylwia Bąbik kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim. W czasie zajęć piątoklasiści opowiadali o swoich zainteresowaniach i zamiłowaniach czytelniczych, a także zastanawiali się nad rola książki w życiu człowieka. Pani Sylwia jest również licencjonowaną bajarką i o jej zdolnościach bajarskich mogliśmy się  przekonać się wysłuchując baśni i legend.

 

NAJMŁODSI CZYTELNICY

W piątek 7 X z okazji Październikowego Święta Biblioteki uczniowie klas 0a i0b odwiedzili naszą szkolną bibliotekę. Była to już druga  wizyta. Tym razem, nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję bliżej zapoznać się z tym niezwykłym miejscem. Po krótkiej pogadance czekała na nich niespodzianka – głośne czytanie  „Książki bez obrazków” B. J. Novaka. Książka przeczytana   po mistrzowsku przez ucznia klasy VIa Marcina Gajdę przyniosła im wiele radości i uśmiechu. Dzieci obejrzały następnie przygotowaną dla nich  wystawę i przekonały się , że w bibliotece czeka na nich wiele ciekawych, kolorowych i pięknie ilustrowanych bajek, baśni i opowiadań. Serdecznie zapraszamy dzieci z klas zerowych pod opieką dorosłych do korzystania z naszych zbiorów.

 

„Książka to dopiero początek….” – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Wraz z nadejściem października rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody  Miesiąca Bibliotek Szkolnych.  W ramach tych obchodów realizujemy projekt edukacyjny „Na herbatce u Makuszyńskiego, Niziurskiego  i Brzechwy…”.  Celem naszych działań jest popularyzacja czytelnictwa wśród naszych uczniów.  W kolejnych tygodniach października nauczyciele na swoich zajęciach będą  wdrażać zaplanowane działania. Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach, wystawach oraz w spotkaniach głośnego czytania. Za nami  projekcja filmu „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore”, zajęcia z dziećmi z klas 0 – „Książka bez obrazków”.  Jesteśmy m. in. w trakcie klasowego głośnego czytania i   przygotowywania klasowych  plakatów. W środę  12. X – warsztaty czytelnicze dla klas V.

Drodzy uczniowie czekamy na Was !

 

   Biblioteka zaprasza uczniów do udziału w  konkursach:

 • Konkurs literacki „List do bohatera ulubionej książki” klasy IV – VI

 

 • Konkurs plastyczny Książka - okno przez które można zobaczyć…” klasy IV – VI

 

 • Konkurs plastyczny „ Przyjaciel z krainy wyobraźni”

klasy I – III

 

Szczegóły u nauczycieli plastyki, bibliotekarzy, polonistów.

Na prace czekamy do 17 X.

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

Biblioteczne projekty edukacyjne

W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 klasy pierwsze, drugie i trzecie realizowały  trzy projekty edukacyjne: "W świecie książek Grzegorza Kasdepki", "Poezja dla dzieci" oraz "W świecie baśni".

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE

16.06.16 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z autorami bajki pt.”Oswajanki” panią Sabiną i Jackiem Furmańskimi oraz panią Agnieszką Kwitlińską.  „Oswajanki” to  zbiór humorystycznie opowiedzianych historii o trudnościach, z którymi mogą zetknąć się dzieci, także niepełnosprawne. Uczą tolerancji i współpracy, mogą wzmacniać poczucie własnej wartości, pokazują, że każdy człowiek jest wyjątkowy i ma swoje mocne strony. Do książki dołączona jest płyta z piosenkami skomponowanymi przez naszego psychologa szkolnego pana Jacka Furmańskiego.

       W spotkaniu wzięły udział dzieci z młodszych klas integracyjnych. Autorzy szybko nawiązali ciepły i serdeczny kontakt z dziećmi. Na początku pan Jacek Furmański zagrał na gitarze i zaśpiewał kilka piosenek pochodzących z książki. Następnie autorki zaprezentowały fragmenty „Oswajanek” i zaprosiły dzieci do zabaw aktywizujących, w których chętnie wszyscy uczestniczyli. Zajęcia były bardzo ciekawe a dzieci bawiły się świetnie.

 

WYJATKOWI GOŚCIE W NASZEJ SZKOLE

20 maja naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie. Uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję z bliska obejrzeć samochód strażacki, sprzęt gaśniczy i ratowniczy. Największą atrakcją była możliwość przebrania się w strój strażacki. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy oraz szczegółowo omówili wyposażenie wozu strażackiego. Cierpliwie odpowiadali na pytania uczniów, zorganizowali również krótką pogadankę o bezpieczeństwie, wzywaniu pomocy oraz zachowaniu w poszczególnych sytuacjach. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez bibliotekę programu edukacyjnego „W świecie książek Grzegorza Kasdepki” w nawiązaniu do książki tego autora pt. „Ostrożnie….”. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

 

KSIĄŻKA BEZ OBRAZKÓW

W ramach naszej szkolnej akcji „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole” w bibliotece na długiej przerwie odbywają się zajęcia z cyklu „Książka Twoim przyjacielem”.

18 i 22 kwietnia  Marcin Gajda uczeń klasy Va czytając „Książkę bez obrazków” wykazał się niezwykłym talentem aktorskim oraz dowcipem. Czytanie książki wywołało u dzieci klas I-III oraz z klas starszych salwy śmiechu, bo tak właśnie działa „Książka bez obrazków” autorstwa amerykańskiego aktora komediowego i scenarzysty Beniamina Josepha Novaka. Marcin Gajda na prośbę dzieci czytał książkę kilkakrotnie! Uczniowie przekonali się, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot. Jest to naprawdę książka dla dzieci, która nie ma ani jednego obrazku, a cała tajemnica tkwi w sposobie czytania.

„Jeśli Twoje dziecko próbuje cię namówić, byś ją przeczytał (lub przeczytała), oznacza to, że chce ci spłatać psikusa…Tylko potem nie mów, że cię nie ostrzegaliśmy…”

 

RÓŻNE FORMY KSIĄŻKI

W kwietniu biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas I-III wystawę  „Różne formy książki”. Zgromadzono na niej książki o nietypowej formie i wyglądzie m.in. książeczki 3D, rozkładane, z zabawkami, z przeźroczami, w formie puzzli, z wypukłymi ilustracjami, grające, te które same się czytają oraz wiele innych. Uczniowie mogli również zobaczyć książki pochodzące z początków  XX wieku i podziwiały jak zmieniała się szata graficzna książki na przestrzeni lat. Wystawa wzbudziła w dzieciach ogromne zainteresowanie.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udostępnienie tak niezwykłych i niespotykanych książek.

MIEDZY NAMI CZYTELNIKAMI

23 marca odbył się w naszej szkole apel podsumowujący międzyprzedmiotowy projekt „Z książką odkrywamy tajemnice świata”. Gościliśmy na nim dyrektora biblioteki miejskiej w Piastowie, p. Wiesławę Poznańską.

Głównym celem projektu realizowanego od października do lutego była popularyzacja czytelnictwa oraz uświadomienie uczniom roli książki w rozwoju kulturalnym i społecznym. Nauczyciele języka polskiego, języka angielskiego oraz biblioteki szkolnej podjęli szereg działań, które, mamy nadzieję, zmotywowały uczniów do poznawania utworów literackich oraz pobudzały ich wyobraźnię i kreatywność. Efekty tych starań można było zobaczyć podczas apelu, kiedy to dzieci zaprezentowały limeryki zachęcające do czytania, gry przygotowane na motywach znanych lektur, komiksy, foldery podróżnicze zachęcające do odwiedzenia wybranych miejsc opisanych w lekturach oraz prace literackie – wiersze
i opowiadania. Wiele emocji wzbudził pokaz mody literackiej, na którym gościli m.in. Czerwony Kapturek, Alicja z Krainy Czarów, Królowa Śniegu, kot w butach, Gandalf, Adam Cisowski, Zenek Wójcik czy Harry Potter. Udało się również stworzyć ranking książek najchętniej wybieranych przez uczniów naszej szkoły - „Najpopularniejsze wśród popularnych”. Obok lektur szkolnych znalazły się w nim „Czerwone krzesło”, „Baśniobór” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Punktem kulminacyjnym był międzyklasowy teleturniej o puchar Dyrektora SP-1 „Skąd pochodzą te cytaty?”. Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, ponieważ nie udało się wyłonić zwycięzcy. Środowe spotkanie uświetniły dwa krótkie występy przygotowane w języku angielskim – fragmenty „Ani z Zielonego Wzgórza” zaprezentowała klasa VI b, natomiast „Alicji z Krainy Czarów” klasa IV c.  Apel zakończyliśmy wręczeniem  nagród i wyróżnień uczniom, którzy zostali zwycięzcami w konkursie pięknego czytania oraz w konkursie na komiks.

Mamy nadzieję, że dla wielu, to dopiero początek wielkiej przygody z książką, bo, jak napisał Arturo Pérez –Reverte „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…) Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … ”.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANNĄ NIEWIADOMSKĄ

 

 W piątek 04.03.16 r. w bibliotece szkolnej uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z Hanną Niewiadomską, autorką popularnych wierszy dla dzieci.  Poezja Pani Niewiadomskiej jest radosna,  żartobliwa i wesoła. Autorka zaprezentowała dzieciom  wybrane wiersze ze swojej książki „Bajczytanki Pani Hanki”.  Uczniowie również próbowali swoich sił w recytacji i układaniu rymów. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali od Pani Hanny zakładki do książki, mogli zakupić jej książkę oraz otrzymać autograf.

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

16.12.15 odbył się w bibliotece szkolnej Konkurs Pięknego Czytania dla klas V. Dzieci czytały wybrane przez siebie  fragmenty książek o tematyce mitologicznej, a następnie prezentowały teksty wylosowanych książek. Ocenie podlegała płynność czytania, intonacja, bezbłędność oraz ogólny wyraz artystyczny. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie słownictwa i wdrażanie do pięknego czytania. Wysoki poziom umiejętności uczestników konkursu sprawił, że wyłonienie zwycięzcy czytania nie było łatwe. A oto laureaci:

I miejsce - Zuzanna Matysiak  kl. 5d.

II  miejsce- Maria Romanowska kl. 5b

III miejsce-Emilia Olech oraz Marcin Gajda- kl. 5a      

          Gratulujemy !!!!

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH BIBLIOTECZNYCH

 

REGULAMIN KONKURSU NA KOMIKS

Cel konkursu:

Propagowanie literatury poprzez  zainteresowania  plastyczne uczniów.

 

Przebieg konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

2. W konkursie  udział biorą uczniowie klas IV.

3.  Przedmiotem Konkursu jest wykonanie komiksu, w którym uczestnicy zilustrują ulubioną baśń przy pomocy środków stylistycznych właściwych komiksowi.

4. Forma prac:

       -objętość  pracy konkursowej -  maksymalnie dwie strony w formacie A4 

- komiks może zawierać dowolną liczbę obrazków

- technika wykonania prac: rysunek, malarstwo

5. Prace konkursowe należy złożyć do 22 grudnia w bibliotece szkolnej.

6. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

7. Konkurs zakończony zostanie wystawą pokonkursową.

 

Regulamin Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania dla klas V pod hasłem  „W świecie mitów”

 

I. Cele konkursu:

1. Kształcenie umiejętności pięknego czytania.

2. Wzbudzanie zainteresowania książką.

4. Popularyzowanie literatury związanej z mitologią.

 

II. Przebieg konkursu:

1. Konkurs zostanie przeprowadzony 16 grudnia o  godz. 13.40 w bibliotece  szkolnej.

2. W konkursie biorą udział  uczniowie z klas V. Chętni uczniowie zgłaszają swój udział w bibliotece szkolnej.

3. Uczniowie występują pojedynczo. Czytają na głos przygotowany przez siebie fragment  mitologii, a następnie losowo wybrany tekst.

4. Czas czytania tekstu przez każdego uczestnika wynosi ok. 2 - 3 minuty,  nie dłużej niż 5 minut.

5. O kolejności występowania poszczególnych uczestników zadecyduje losowanie.

III Zasady oceniania :

1. Uczestników oceniać będzie jury w składzie :  Iwona Skiba, Małgorzata Zwolińska, Maria Zielińska

2. Ocenie podlega: płynność, poprawność, tempo czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.

3. Najlepsi otrzymają nagrody – niespodzianki.

 

Organizatorzy : nauczyciele biblioteki szkolnej

 

 

„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do rządowego projektu „Książki naszych marzeń” , który realizujemy  w tym roku szkolnym .Umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych  w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży  oraz rozwijania ich kompetencji  i zainteresowań czytelniczych. W ramach tego projektu  otrzymamy kwotę 2170 zł. na zakup nowości wydawniczych. Liczymy na to, że już przed Świętami Bożego Narodzenia książki trafią na półki biblioteki szkolnej, a nasi czytelnicy spędzą miłe chwile z ciekawą lekturą.

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy również do wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” (2016 – 2020).

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS V

24 lutego w bibliotece szkolnej odbył sie konkurs pieknego cztania dla klas piatych.

Laureatami konkursu zostały uczennice:

Emilia Olech kl. Va - I miejsce

Alicja Borowska Vc II miejsce

Katarzyna Bryks Vc - III miejsce

Joanna Kłosek Vb oraz Helena Rzepińska Vc - wyróżnienie

                                                                                                                                 Gratulujemy !!!

 

SUKCESY RECYTATORSKIE 

24 lutego piecioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w II etapie konkursu "Wierszyki łamiace języki" w SP 4.

Nasi uczniowie zaprezentowali sie wspaniale zajmując czołowe miejsca:

Julia Urbaniak IIc - II miejsce

Zuzanna Kapusta IIc - III miejsce.

Julia Urbaniak z klasy IIc wystąpiła ponadto na spotkaniu "Ciastko z bajką" 7 marca, recytując wiersz "Żuru gar", zorganizowanym przez Stowarzyszenie MOŻESZ.

                   Gratulujemy !!!

 

 

ZABAWY Z POEZJĄ

9 stycznia nasza szkolna biblioteka gościła panią Hanną Niewiadomską autorkę książek  dla dzieci. W spotkaniu autorskim pt. „Zabawy z poezją” uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich. Pani Hanna Niewiadomska w ciekawy sposób opowiadała o tym,  jak pisze wiersze, skąd bierze  pomysły i jak to się dzieje,  że powstaje wiersz. W trakcie spotkania, podczas swobodnej rozmowy i dzięki zadawanym pytaniom, uczniowie poznali budowę wiersza oraz podstawowe terminy z nim  związane. Dzieci zaznajomiły się również z twórczością naszego gościa, a także pomagały pisarce dokończyć rozpoczęty wiersz, wyszukując rymujące się wyrazy oraz proponując jego tytuł. Było dużo rymowanek i zagadek. Poetka odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez dociekliwe i zainteresowane dzieci, które pod koniec spotkania otrzymały zakładki do książek. Spotkanie przyniosło wiele radości małym czytelnikom, a biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe dla dzieci, za które bardzo autorce dziękujemy.

 

WYZWANIA NAM NIE STRASZNE

11 grudnia 28 śmiałków z  klas I - III zmierzyło się w szkolnym konkursie recytatorskim „Wierszyki łamiące języki”. Rywalizacja była bardzo zacięta. Oto jej wyniki:

I miejsce –     Gabriela Guzewicz kl. IIc

II miejsce -     Zuzanna Kapusta kl. IIa

                      Julia Urbaniak kl. IIc

III miejsce –    Franciszek Pakuła kl. Id,

   Barbara Świtek kl. IIa,

   Anna Vetulani – Rzewuska kl. IIIc

Wyróżnienia – Zuzanna Świtek kl. IIa,

   Aleksandra Gołda kl. IIc,  

        Wiktoria Urban kl. IIc,

        Helena Panfil kl. IIIc

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, a nagrodzonym i wyróżnionym składamy wyrazy uznania.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

FINAŁ II EDYCJI AKCJI "KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI"

Już po raz drugi dużym sukcesem zakończyła się w naszej szkole akcja "Książka dla biblioteki". I tym razem została starannie zaplanowana i przeprowadzona przez Radę Rodziców we współpracy z biblioteką szkolną. Dzięki ofiarności rodziców  biblioteka szkolna  wzbogaciła się o 257 książek,  z których 125 to lektury szkolne. Wszystkie podarowane książki zostały oznaczone specjalnie przygotowaną na ten cel naklejką.  Zgodnie z regulaminem  rozlosowane zostały również liczne nagrody dla ofiarodawców. Jesteśmy wdzięczni Rodzicom za dar,  z którego przez kolejne lata , będą korzystali nasi uczniowie.  Składamy szczególne podziękowania Rodzicom , którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w zorganizowanie i przeprowadzenie III już edycji  tej akcji. Dziękujemy  również sponsorom.

 

KONKURS GŁOSNEGO CZYTANIA

10 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste zakończenie gminnego etapu III edycji KONKURSU GŁOŚNEGO CZYTANIA „Cały Powiat czyta  dzieciom”. Inicjatorem tego konkursu i akcji „Cały powiat czyta dzieciom” jest Starosta Pruszkowski Pani Elżbieta Smolińska. W etapie gminnym rywalizowało ze sobą 28 uczniów z klas czwartych ze wszystkich  piastowskich szkół podstawowych. W tym roku uczniowie czytali wiersze Jana Brzechwy. Nasza uczennica Cecylia Olech z klasy IVa zdobyła II miejsce prezentując wiersz pt.” Wrona i ser”.  Serdecznie jej gratulujemy.

 

 

ROK SZKOLNY  2012/2013

 

KONBKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

5 czerwca w szkolnej bibliotece  odbył się tradycyjnie,  jak co roku, konkurs pięknego czytania dla klas piątych. Uczniowie czytali wybrany przez siebie fragment książki „Mikołajek i inne chłopaki”. Wszyscy uczestnicy czytali wspaniale z bardzo dobrą dykcją i wspaniale interpretowali tekst. Po długiej debacie jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce  -  Julia Jodczyk kl. Va

II miejsce – Agata Koguciuk oraz Aleksandra Wojtkiewicz  kl. Va

III miejsce – Agnieszka Sevoyan kl. Vc oraz Jakub Waszczak kl. Vb

 

                                                                                 Gratulujemy zwycięzcom !!!

 

 

TYDZIEŃ CZYTANIA UCZNIOM?

3 – 7 VI

 

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania,w naszej bibliotece szkolnej, na długich przerwach  nauczyciele czytali uczniom swoje ulubione książki z dzieciństwa. Dzieci  poznały m.in. przygody nieznośnego Emila ze Smalandii oraz Baśnie z 1001 Nocy. 

Miło nam było gościć p. Dyrektor Urzulę Skrzypczak, p. Joannę  Kalwajtis -  Chłostę, które  wprowadziły naszych uczniów w ciekawy i barwny świat lektury.

 

 

LAUREATKI KONKURSU „ OPOWIEM CI BAJKĘ”

25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się ostatni etap Międzyszkolnego Konkursu „Opowiem Ci bajkę”. Naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic: Patrycja Heleniak, Katarzyna Koguciuk, Alicja Ziąbska, Amelia Stanecka z klas drugich oraz Natalia Wojtkiewicz z klasy trzeciej. Dziewczynki zaprezentowały się bardzo dobrze, zdobywając czołowe miejsca. Wykazały się zarówno bogatym, barwnym słownictwem jak i dużymi zdolnościami aktorskimi. Każda z nich zadbała również o odpowiedni strój i rekwizyty. 

A oto wyniki:

I miejsce – Katarzyna Koguciuk kl. IIa

II miejsce – Amelia Stanecka kl. IId

III miejsce – Patrycja Heleniak kl. IIa oraz Natalia Wojtkiewicz kl. IIIa

Wyróżnienie – Alicja Ziąbska kl. IIc

 

     Gratulujemy !!!!

 

FINAŁ AKCJI „KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI”

 

            W tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, Rada Rodziców naszej szkoły przeprowadziła akcję „Książka dla biblioteki”. Ubiegłoroczna akcja zakończyła się ogromnym sukcesem, a książki podarowane bibliotece szkolnej wzbogaciły nasz księgozbiór.

W tym roku podobnie, ofiarność Rodziców nie zawiodła. W ramach akcji zebrano 164 książki, z tego 106 to lektury szkolne, tak potrzebne naszym uczniom. Pozostałe to nowości wydawnicze poszukiwane przez dzieci. Najwięcej książek podarowały bibliotece klasy:

 IIa – 36, IIIb – 22 i 0b – 21.

            Jesteśmy wdzięczni rodzicom za dar, z którego przez wiele lat będą korzystały dzieci. Dziękujemy.

            Wszystkie dzieci, które w ramach akcji dostarczyły książki do biblioteki  wzięły udział  w losowaniu nagród ufundowanych  przez sponsorów.

            Informujemy też, że Rada Rodziców, dbając o rozbudzanie zainteresowań czytelniczych  naszych uczniów, zaprosiła do nas Dorotę Suwalską pisarkę  o ogromnym talencie plastycznym. W czasie spotkania Pani Suwalska pokazała swoje książki ilustrowane  w oryginalny sposób. Zaprezentowała nowe  techniki plastyczne.

 

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DOROTĄ SUWALSKĄ

 

            7 stycznia bibliotekę szkolną odwiedziła pani Dorota Suwalska autorka tomików poetyckich, popularnych książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, dziennikarka i animatorka kultury. Na spotkaniu z trzecimi klasami w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o swojej pracy oraz zaprezentowała swoje książki m.in. „ Znowu kręcisz Zuźka”, „Zuźka w necie i w realu”, „Marionetki Baby Jagi”, „Bezpieczna bajka” oraz „Ratunku, marzenia!”. Dzieciom bardzo spodobała się, również nietypowa książka w formie przytulanki , w której wnętrzu ukryte były bajki. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które nasz gość bardzo chętnie udzielał odpowiedzi. W drugiej części spotkania dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się pokaz kalkografii (tworzenie grafiki za pomocą kalki i żelazka). Dorota Suwalska zademonstrowała w jaki sposób można wykonać takie prace i zachęcała do ich tworzenia oczywiście pod opieką dorosłych. Spotkanie należało do bardzo interesujących, przebiegało w przyjemnej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 W imieniu pracowników szkoły dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie spotkania autorskiego dla uczniów klas trzecich.                                                

                                                                                              

 

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

 

23 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 0 –III  „Zwierzęta i ich przygody w wierszach polskich autorów”. W konkursie wzięło udział 60 dzieci. Komisja konkursowa po długiej naradzie wyłoniła zwycięzców:

 

 • nagrodzeni

Wiktoria Rejnowicz kl. 0b

Patrycja Pośpiech kl. Ic

Katarzyna Koguciuk kl. IIa

Maja Zielińska kl. IIIb

 

 • wyróżnieni

       Helena Panfil kl. Ic

      Wojciech Grochulski kl. Ib

      Patrycja Heleniak  kl. IIa

      Amelia Stanecka kl. IIc

 

                                                                                 GRATULUJEMY !!!

 

 

 

 

II EDYCJA  AKCJI „KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI”

 

21 listopada ruszyła w naszej szkole II edycja  akcji „Książka dla biblioteki”. Jej organizatorem jest Rada Rodziców i ma ona na celu zwiększenie pozycji książkowych

w szkolnej bibliotece zarówno lektur jak i nowości książkowych. Nauczyciele biblioteki uczestniczyli w przygotowaniach akcji, podając wykaz najpotrzebniejszych książek oraz pomagają w jej przeprowadzeniu. Mamy nadzieję, że dzięki ofiarności Rodziców nasze zbiory powiększą się o tak potrzebne lektury szkolne i nowości wydawnicze.

    

     

 

 

 

 ROK SZKOLNY    2011/2012

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS PIĄTYCH

 

14 czerwca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas piątych. Spośród 18 uczestników komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

 

I miejsce – Karolina Lipińska kl.Vc

II miejsce – Magdalena Skiba kl. Vc

III miejsce – Julia Kalus Vb

Wyróżnienia – Bartek Zawadzki, Klaudia Bogacz oraz Leonard Panfil kl. Vc.

 

 

 

 

 

                                                                                                                            

 

LAUREACI  MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „CZY ZNASZ LEKTURY?

 

18 czerwca w Szkole  Podstawowej nr 2 w Piastowie miał miejsce ostatni etap miedzyszkonego konkursu  dla klas II i III „Czy znasz lektury?” Nasi uczniowie z klas II poradzili sobie z bardzo już szczegółowymi pytaniami ze znajomości lektur wspaniale zajmując czołowe miejsca:

 

I miejsce – Helena Rzepińska kl. IIc

III miejsce – Aleksandra Strzelecka z kl. IIb.

                                                        

                                                 

SPOTKANIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

 

11 czerwca nasza szkołę odwiedził autor wielu bestsellerów książkowych dla dzieci – Grzegorz Kasdepke. Pisarz jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody Edukacja XXI. Bohaterowie jego książek to postaci z życia wzięte, a język używany do opisania perypetii jest współczesny, żywy i dowcipny. Może dlatego właśnie dzieciaki bardzo lubią czytać książki pana Kasdepke. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, że pierwszą książkę napisał dla swojego syna Kacpra stąd jej tytuł „Kacperiada”, a kolejne powstawały pod wpływem zainteresowań rosnącego chłopca. Spotkanie to zachęciło uczniów do sięgnięcia po książki naszego gościa.

 

 

 

NASI UCZNIOWIE PIĘKNIE OPOWIADAJĄ BAŚNIE

 

W kwietniu odbył się międzyszkolny konkurs pt. „Opowiem Ci bajkę” dla klas II, III i IV. Nasi uczniowie przygotowali się do niego starannie. Zadbali również o stosowny strój i rekwizyty.

A oto nasi laureaci:

Natalia Wojtkiewicz kl. IIa – II miejsce

Alicja Borowska kl. IIc – III miejsce

Julia Zaremba kl. IIIb – III miejsce

Julia Jodczyk kl. IVa – II miejsce

 Hubert Michalak kl. IVb – wyróżnienie

 

SPOTKANIE Z POETĄ

 

12 marca w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z poetą Januszem Płonczyńskim.  Pan Płonczyński w 1953 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 1 i już wtedy pisał pierwsze wiersze. Z zawodu jest oficerem straży pożarnej.

Na spotkaniu przedstawił wiersze napisane dla dzieci. Opowiadał o swoim dzieciństwie, szkole, kolegach, zabawkach i sposobach spędzania wolnego czasu, a także o tym jak w latach pięćdziesiątych wyglądał Piastów. Dzieci zadawały pytania, okazywały zainteresowanie, żywo reagowały na zasłyszane historie. Autor był czasami zaskoczony pytaniami jakie zadawały mu dzieci np. „Jak pan to robi?” ( te wiersze), „Dlaczego ma Pan brodę?”, „Skąd Pan wie jak żyją zwierzęta”.

 

SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

6 II przybyła do naszej szkoły  popularna pisarka dla dzieci i młodzieży - Joanna Olech. Na spotkaniu z dziećmi opowiadała o tym jak, powstała jej najbardziej znana książka - „Dynastia Miziołków” . Rozmawiała z uczniami o zawodzie pisarza. W atmosferze zabawy przeprowadziła szereg konkursów, w których dzieci brały udział z wielką radością. Po spotkaniu autorka rozdała autografy. Biblioteka wzbogaciła się o kolejne tytuły tej autorki. Chętnych uczniów zapraszamy do przeczytania następujących książek: „Dynastia Miziołków”,  „Trudne słówka Miziołków”, „Pompon w rodzinie Fisiów”,  „Pulpet i Prudencja”, „Gdzie diabeł mówi… do usług!” i „Kiedy byłam mała”.

 

 PIERWSZAKI W BIBLIOTECE

W grudniu uczniowie klas pierwszych zapoznali się z zasadami działania  szkolnej biblioteki. Poznali reguły rozmieszczenia książek na półkach, regulamin biblioteczny i po raz pierwszy mieli możliwość wypożyczenia książki. Obejrzeli też czasopisma dziecięce prenumerowane przez szkołę, które będą mogli czytać na przerwach. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat  właściwego obchodzenia się z  książkami.

Po tych spotkaniach pierwszaki śmiało przychodzą do biblioteki i mimo niewielkich jeszcze umiejętności czytania chętnie sięgają po książki.

  

SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

        Na zakończenie wielkiej akcji „Książka dla biblioteki” w  szkolnej bibliotece odbył się tydzień  czytania. Nauczyciele prezentowali w czasie długich przerw popularne lektury. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli

w tych spotkaniach i  z zaciekawieniem śledzili przygody  bohaterów takich książek jak: „Alicja w Krainie Czarów”, „ Nie ma nudnych dni”, „ Nowe przygody Mikołajka”. Naszymi gośćmi w tych dniach były  między innymi pani dyrektor Urszula Skrzypczak i pani wicedyrektor Jolanta Kaliściak. Spotkania były miłą przygodą z książką i z pewnością zachęciły wiele dzieci do samodzielnego czytania.

 

 FINAŁ AKCJI „KSIĄŻKA DLA BIBLIOTEKI"

6 XII nastąpił finał akcji „Książka dla biblioteki”. Jej rezultaty przerosły oczekiwania nauczycieli, a także Rady Rodziców. Dzięki Państwa ofiarności biblioteka szkolna wzbogaciła się o 379 pozycji książkowych i 5 audiobooków. W zbiórce książek przewodziły klasy: Ia, IIIa, IIb. Uczennica z klasy VIa, Karolina Zimna, ofiarowała aż 37 książek i 5 audiobooków. Zgodnie z regulaminem zostały rozlosowane nagrody dla ofiarodawców.

Dziękujemy za pomysł i zaangażowanie Radzie Rodziców, a zwłaszcza pani Edycie Gajdzie. Składamy również gorące podziękowanie wszystkim ofiarodawcom, a w szczególności pani Katarzynie Zimnej. Dzięki Wam,  Drodzy Rodzice, zbiory naszej biblioteki poszerzyły się o wiele nowości wydawniczych, a dzieci mają większą możliwość dotarcia do nich.

Akcja ta jest kontynuowana  w postaci spotkań uczniów  naszej szkoły z pisarzami i poetami. Odwiedziły nas już Wanda Chotomska i Joanna Olech. W planach mamy jeszcze spotkanie  z Grzegorzem Kasdepke oraz powtórnie z Wandą Chotomską.

Akcja „Książka dla biblioteki” zainicjowana przez Radę Rodziców jest wielkim sukcesem naszej szkoły.

 

  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowe misie od ponad stu lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Autorzy książek piszą o nich opowiadania, powieści, wiersze. W naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Uczniom w tym dniu jak co roku  towarzyszyły ukochane przytulanki. Na przerwach w szkolnej bibliotece spotykali się fani pluszaków. Były konkursy, quizy, zagadki i piosenki. Można było poznać wiele ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych i brunatnych. Klasy 0 aktywnie uczestniczyły w spotkaniu  z misiowymi bohaterami książek, a prace plastyczne  wykonane tego  dnia długo zdobiły szkolną bibliotekę.

 

WYSTAWA POŚWIĘCONA ELEMENTARZOM POLSKIM

20 października, na holu głównym została zaprezentowana wystawa dotyczącą początków nauki pisania i czytania, od pisma obrazkowego do znakowania dźwięków.

Litera, która nie odpowiada żadnemu obrazkowi myślowemu, jest czymś sztucznym i trudnym. Toteż nauka czytania i pisania nie jest łatwa. Przyswojenie symboli dźwięków oraz zespołów liter tworzących wyrazy i zdania jest procesem żmudnym. Dydaktycy tej nauki od wieków trudzą się nad obmyślaniem coraz lepszych, urozmaiconych i przemawiających do wyobraźni człowieka dorosłego i dziecka form pracy, by tę naukę uczynić przyjemniejszą, prostszą i bardziej efektywną.

Właśnie tworzenie elementarzy, od XVI wieku do czasów współczesnych było treścią wystawy, którą udostępniło nam Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Ekspozycja przypomniała też postać najbardziej znanego twórcy polskiego elementarza Mariana Falskiego. Elementarz, którego bohaterami byli Ala, Ola i As był pierwsza książką milionów Polaków.

 

 SPOTKANIE Z WANDĄ CHOTOMSKĄ

10 października naszą szkołę odwiedziła znana i ceniona poetka Wanda Chotomska. W spotkaniu z autorką bardzo lubianych książek dla dzieci wzięli udział uczniowie z klas pierwszych i trzecich. Dzieci bardzo starannie przygotowały się do spotkania zachwycając  gościa  wspaniałymi recytacjami.

Pani Chotomska opowiadała, o tym jak rodzą się jej pomysły na książki i jak wielki udział mają w nich dzieci. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które poetka odpowiadała w sposób ciekawy i dowcipny. Na koniec podpisywała swoje książki. Każdy uczeń dostał autograf, ale nie taki zwyczajny. Poetka zaskoczyła wszystkich swoim talentem. Każdy autograf był krótkim wierszem układanym na gorąco.

 

 

 

Ważniejsze wydarzenia z życia szkolnej biblioteki

w roku  szkolnym 2010/2011

 

 

Spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim.

 

17 września w naszej szkole gościliśmy pisarza Łukasza Wierzbickiego, autora książek: „Dziadek i niedźwiadek” oraz „Afryka Kazika” . W spotkaniu przebiegającym w bardzo miłej i ciepłej atmosferze uczestniczyli uczniowie klas III, IV i V. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o niedźwiedziu Wojtku – przyjacielu żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę i dotarł aż do Włoch. Było to spotkanie o prawdziwej przyjaźni i zarazem niezapomniana lekcja historii.

 

 

 OBCHODY ROKU CHOPINOWSKIEGO W NASZEJ SZKOLE.

 W ramach obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny „Fryderyk Chopin i jego czasy”.  W projekcie tym brały udział wszystkie klasy I - VI. Obejmował  on bardzo wiele działań mających na celu pogłębienie wiedzy o kompozytorze  oraz rozbudzenie zainteresowania  jego twórczością. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły odwiedzili Żelazową Wolę oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie.  Na lekcjach języka polskiego i muzyki zrealizowano tematy związane z życiem i twórczością oraz z epoką, w której dane było żyć kompozytorowi. Odbyły się wystawy i liczne konkursy. Uczniowie klas starszych obejrzeli film edukacyjny pt. „Warszawa Chopina” , uczestniczyli w wykładzie pt. Fryderyk Chopin – muzyka i życie” oraz obejrzeli Wystawę Plakatu Chopinowskiego w Miejskim Ośrodku Kultury. Młodsze dzieci wzięły udział w koncercie Filharmonii Narodowej pt. „Taneczny świat F. Chopina” .

W klasach wykonano gazetki . Projekt zakończyliśmy koncertem muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Mariusza Kłubczyka.

W ramach podziękowania za udział w obchodach Roku Chopinowskiego nasza szkoła otrzymała od dyrektora Biura Obchodów Chopin 2010 pani Małgorzaty Błoch album „Rok Chopinowski 2010” razem z listem, w którym czytamy: „…W imieniu inicjatorów i koordynatorów Roku Chopinowskiego oraz własnym, pragnę wyrazić szczere podziękowania za zaangażowanie i kreatywność w budowaniu tego narodowego święta. Wysiłek nas wszystkich przyniósł efekty, szczególnie w zakresie upowszechnienia wiedzy o sobie i dziele Fryderyka Chopina. Rok 2010 został także wykorzystany na rzecz budowania pozytywnego wizerunku współczesnej Polski na świecie, a także promocji na wszystkich kontynentach najważniejszych, ponadczasowych wartości narodowych.…”.

 

 

Szkolny konkurs literacki „Moje wakacje”

 

W październiku uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w konkursie literackim pt. „Moje wakacje” .Uczniowie mieli za zadanie napisać wiersz lub wykonać fotoreportaż.

A oto zwycięzcy:

·        kategoria wiersz:

I miejsce H. Golis kl. IVa,

II miejsce– K. Kluska kl. IVb

III miejsce– K. Dynerowicz kl. IVc

·        kategoria fotoreportaż:

I miejsce– K. Podgórski kl. Vb,

II miejsce– M. Skiba kl. IVc

III miejsce– A. Stelmaska kl. VIb

 

 

Konkurs recytatorski „Zwierzęta i my”

 

28 stycznia chętni uczniowie klas I –III zaprezentowali się w konkursie recytatorskim „Zwierzęta i my”. Ku zadowoleniu jury poziom recytacji okazał się wysoki . Dzieci przygotowane wiersze wyrecytowały pięknie. Były to wiersze o różnych zwierzętach  znanych i mniej znanych autorów .

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:

·        klasy I

nagroda : Maja Gadzalska, Aleksandra Olejnik kl Ib

wyróżnienie:Alicja Kurzawa kl. Ib, Joanna Boryna kl Ic

·        klasy II

nagroda :Aleksandra Radecka kl IIc

wyróżnienie:Julia Szynkiewicz kl IIa

·        klasy III

nagroda: Julia Jodczyk kl. IIIa, Aleksandra Wojtkiewicz kl IIIa, Julia Wezenfeld kl. IIIa

wyróżnienie: Agata Koguciuk kl. IIIa, Agnieszka Sevoyan kl. IIIc

 

                                                                                                       

Uroczyste pasowanie na czytelnika

 

13 grudnia uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Podczas tego spotkania pierwszaki poznały zasady korzystania ze szkolnego księgozbioru, poszanowania książek oraz obowiązki i prawa czytelnika. Ogromnym zainteresowaniem uczniów klas pierwszych cieszyła się inscenizacja pt. „W świecie książek” przygotowana przez  Marię Zielińską z uczniami z koła teatralnego.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Odpowiadały m. in. na pytania bajkowych bohaterów, rozwiązywały zagadki. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia  każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia  w naszej bibliotece.

Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek przyjaznych dziecku i oczywiście niezastąpiona jako przytulanka przy zasypianiu.
Ten ulubieniec wszystkich dzieci obchodzi swoje święto 25 listopada.                  W naszej szkolnej bibliotece święto Misia obchodziliśmy już po raz  czwarty. Podczas wszystkich przerw  na miłośników Misiów czekały niespodzianki i ciekawe zabawy. Na kolejnych przerwach dzieci mogły mi.in. posłuchać fragmentów książek, rysować swoje ulubione przytulanki , nauczyć się piosenki pt. „Pokochaj Pluszowego Misia”. Można było obejrzeć wystawę książek, których bohaterami były ulubione Misie  oraz wystawę samych pluszaków.  Prace plastyczne dzieci jeszcze długo upiększały naszą bibliotekę i były podziwiane zarówno przez pozostałych uczniów jak i nauczycieli.

W tym dniu w bibliotece szkolnej gościliśmy, również klasy zero dla których uczniowie z koła teatralnego przygotowali niespodziankę. Była to ciekawa prezentacja wszystkich znanych Misiów – bohaterów książek, przeplatana piosenkami, wierszami  i fragmentami książek. Spotkanie zerówkom bardzo się podobało, a uczniowie z koła teatralnego otrzymali gromkie brawa.

 

 

Międzyszkolny konkurs „Opowiem ci bajkę”

 

9 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece odbył się i etap konkursu międzyszkolnego dla klas II i III pt. „Opowiem Ci bajkę” , którego nasza szkoła była współorganizatorem. Zadaniem każdego uczestnika było  opowiedzenie wybranej przez siebie baśni, bajki lub legendy.

W konkursie chętni uczniowie zaprezentowali się wspaniale opowiadając zarówno baśnie polskie  jak i innych narodów. Do drugiego międzyszkolnego   etapu zakwalifikowało się sześciu uczniów ,którzy zajęli takie nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsceJulia Jodczyk kl. IIIa

II miejsceJulia Zaremba kl IIb

Wyróżnienie:Magdalena Porzuczek kl. IIb ,Marcin Przybyś  kl. IIa,   Aleksandra Wojtkowska kl. IIIb

 

 

 

 

„Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczniów koła teatralnego.

 

 

9 czerwca uczniowie koła teatralnego zaprezentowali klasom młodszym przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” wg Jana Brzechwy.  W poszczególne role wcielili się:

Joasia Sołtysiak z kl. VIc - Czerwony Kapturek 

Klaudia Wolszak z kl. VIc - wilk

Magda Wójciek z kl. Z VIa – babcia

Bartosz Olejnik z  kl. VIa  - gajowy  i narrator

Karolina Dorociak z kl. VIa -  narrator

Marta Brzezińska z kl. Va – narrator.

Przedstawienie przygotowane było pod kierunkiem Marii Zielinskiej.

Wszystkim dzieciom bardzo się podobało wzbudzając w nich radość i zaciekawienie.